21 Mayıs 2018, Pazartesi   |   English
Mehmet Susaklı: Üst Yönetimimiz Sadece Sponsorumuz Değil, Aynı Zamanda en iyi Müşterimiz
Yazan: Fusun S.Nebil      29 Kasım 2013, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Odeabank İş Zekası Yöneticisi Mehmet Susaklı : "İş Zekası projelerinin kurum içinde benimsenmesi için, üst yönetim desteği yadsınamaz. Bizler bu konuda gerçekten çok şanslıyız. Genel Müdürümüz Hüseyin Özkaya ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Tayfun Küçük teknoloji konularında her zaman önümüzü açacak ve bizlere vizyon katacak yönlendirmelerde bulunuyorlar. Banka daha faaliyete geçmeden ve herhangi bir veri oluşmadan, İş Zekası organizasyonunun ve teknik alt yapısının hazır olması bunun en güzel örneklerinden biridir. "

Geçtiğimiz hafta düzenlenen IDC Big Data ve İş Analitiği Konferansının katılımcılarından birisi Odeabank oldu. Büyük verinin nasıl kullanılabilir hale geldiğini, İş Zekası konusundaki ilginç çalışmaları olan bankanın İş Zekası yöneticisi Mehmet Susaklı ile konuştuk :

Turk-internet.com : Mehmet Bey kendinizi ve bankanızı bize tanıtır mısınız?

Mehmet Susaklı :
Odeabank 2012’de faaliyetine başladı. Ana hissedarımız Lübnan’lı Bank Audi. Odeabank, sektöre 49. sırada girdi ve ilk şubesini açtıktan 10 ay sonra aktif büyüklükte mevduat bankaları arasında 14. sıraya yükseldi.. Ben de OdeaBank’ta İş Zekası yöneticisi olarak görev yapıyorum.

Turk-internet.com : İş Zekası ile neyi kastediyorsunuz? Bu alanda neler yapıyorsunuz?

Mehmet Susaklı :
İş Zekasında en temelde, data denizinin anlamlı analizlere dönüşmesini sağlıyoruz.

Banka olarak stratejimiz, İş Zekası teknolojilerini kullanarak, üst yönetiminden en alt kademedeki personele kadar, tüm birimlerin karar alma noktalarında yardımcı olacak bir kaynak oluşturmaktır.

Turk-internet.com : Peki bu kaynağı oluştururken neleri kullanıyorsunuz?

Mehmet Susaklı :
Ana bankacılık verilerimizin yanısıra, sosyal medya ya da 3cü parti vendorlardan tedarik ettiğimiz dataları konsolide ederek, QlikView İş Zekası uygulaması üzerinden tek bir arayüz oluşturuyoruz. Bunu kullanıcılarımız hem PC, hem mobil cihazlar üzerinden kullanabiliyor.

Turk-internet.com : Merak ettiğimiz bir konu da şu; Bu kaynağı oluştururken, siz öncülük ediyorsunuz musunuz? Yoksa sizden talepte mi bulunuluyor? Çünkü gerek banka, gerekse şirketlerde “İş Zekası” diye bir departman olduğunu şimdiye kadar çok duymadık.

Mehmet Susaklı :
Öncelikle şunu belirteyim; Odeabank’ta İş Zekası departmanı, IT bünyesinde yapılanmış bir destek birimi değil. İş tarafının içinde kurulmuş ve iş stratejilerinin belirlenmesine etkisi olan bir departman. Bu yapılanmanın en büyük farkı ve getirisi ise talebi iş kolunun verdiği şekliyle, birebir yapmak yerine, daha proaktif yaklaşımla, ilgili iş kollarına öncülük ederek ve yönlendirerek yapmak. Çoğunlukla, beklenen çıktıdan fazlasını veriyoruz. Bu da iş kollarını mutlu ediyor.

Turk-internet.com : Bunları oluştururken, vendor tarafından sıkıntı var mı?

Mehmet Susaklı :
İş Zekası analizlerimizi, QlikView uygulamasını kullanarak, % 100 kendi kaynaklarımızla geliştirmekteyiz. Bununla birlikte eğitim ve gerektiğinde danışmanlık konularında QlikView Türkiye’den destek alıyoruz.

Turk-internet.com : IDC ödüllerine başvurduğunuz projenizden bahsedebilir miyiz?

Mehmet Susaklı :
Yeni ve dinamik bir bankayız. İnsanlar içerde neler olduğunu merak ediyor. İş Zekası konusuna verdiğimiz önemle aslında müşterilerimize ve ürünlerimize değer katmak istiyoruz.

Bankanın kurulmasından bu yana geçen yaklaşık 15 aylık sürede iş kollarına ve ürünlerimize özel yaklaşık 20 adet Dashboard geliştirdik. Bir kaç örnek vermek gerekirse; bankanın temel finansal ya da finansal olmayan bilgilerinin takip edildiği Dashboard’lar, Portföy Yöneticilerinin performanslarının takip edilebildiği Scorecard uygulaması gibi. Bireysel pazarlama ve finans departmanları için özel hazırladığımız uygulamalarla da self-servis veri analizi imkanı sağladık.

IDC ödüllerine herhangi bir projemizle değil, “Odeabank İş Zekası Yolculuğu” konusu ile daha genel kapsamda başvurduk.

Turk-internet.com : Sosyal Medya analizlerinde sorun yaşıyor musunuz?

Mehmet Susaklı :
Biz Big Data’dan hacimsel büyüklüğün yanısıra sosyal medya üzerindeki verileri konsolide edebilmeyi de anlıyoruz.

Sektörde bu alanda faaliyet yürüten birçok yerli ve yabancı firma ile görüşmelerimiz oldu ve görüşmeye devam ediyoruz. Bu alanda tam olarak bankamızın ihtiyacını yine bizim isteklerimize ve Teknoloji vizyonumuza uygun bir iş ortağı buluncaya kadar kararlılıkla sürdürüyor olacağız.

Turk-internet.com : Duygu analizi (Sentiment Analsys) ile neyi kastediyorsunuz?

Mehmet Susaklı :
Sentiment analizi ile, sosyal medyada geçen bir metinin kelime köklerine inerek analiz edebilmeyi kastediyorum. Türkçe’nin yapısından kaynaklanan zorluklar var. Kinayeleri anlamak zor mesela.

Bu analiz sonuçlarının başarı yüzdesinin hala yeterli seviyeye geldiğini düşünmüyorum.

Turk-internet.com : Bu datayı neden istiyorsunuz?

Mehmet Susaklı :
Süreçlerimizi iyileştirebilmek için Odeabank ile ilgili hangi konularda ne kadar olumlu ve ne kadar olumsuz yaklaşım olduğunu öğrenmek istiyoruz. Bir hedefimiz de bu datayı pazarlamaya kaynak oluşturacak bir çıktıya dönüştürebilmek.

Turk-internet.com : İş Zekası yöneticiliği derken, siz IT’den mi, iş birimlerinden mi geliyorsunuz? Banka böyle bir departmanı kurmayı nasıl düşündü?

Mehmet Susaklı :
Benim daha önceki tecrübem hep Bilgi Teknojileri – Yazılım alanında. Bu işi iyi yapabilmek için teknik bilgi şart ama iş bilgisi de gerekli. İş Zekası, Bireysel Bankacılık’tan, İnsan Kaynakları’na kadar her departmana lazım.

İş Zekası projelerinin kurum içinde benimsenmesi için, üst yönetim desteği yadsınamaz. Bizler bu konuda gerçekten çok şanslıyız. Genel Müdürümüz Hüseyin Özkaya ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Tayfun Küçük teknoloji konularında her zaman önümüzü açacak ve bizlere vizyon katacak yönlendirmelerde bulunuyorlar. Banka daha faaliyete geçmeden ve herhangi bir veri oluşmadan, İş Zekası organizasyonunun ve teknik alt yapısının hazır olması bunun en güzel örneklerinden biridir.

Üst yönetimimiz sadece sponsorumuz değil, aynı zamanda en iyi müşterimiz.Turk-internet.com Notu : Mehmet Susaklı yönetimindeki Odeabak İş Zekası departmanı, IDC Ödüllerinde “En İyi Self Servis İş Zekası Finans Sektörü” kategorisinde ödül kazandı.
Yazan: Fusun S.Nebil      29 Kasım 2013, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz