20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
BCG'nin '2013 En Yenilikçi Firmaları' Araştırmasında Apple Liderliğini Korudu
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      04 Ekim 2013, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
The Boston Consulting Group (BCG) tarafından bu yıl 9.’su hazırlanan ‘2013’ün en yenilikçi şirketleri’ raporu yayımlandı. Son yedi yıldır en yenilikçi şirket olan Apple, 2013’te de en yenilikçi şirket konumunu korurken Samsung üçüncülükten bir üst sıraya çıkarak ikinciliğe yükseldi.

Dünyanın lider yönetim danışmanlığı firmalarından The Boston Consulting Group (BCG) bu yıl 9.'su hazırlanan "2013 Most Innovative Companies – 2013 En Yenilikçi Şirketler” raporunu açıkladı. BCG'nin 2004 yılından bu yana 1.500'den fazla global şirket üst düzey yöneticisinin katılımı ile gerçekleştirdiği ve "inovasyon" kavramının değerlendirildiği araştırmada yöneticilerin seçimine göre şirket sıralamasına ek olarak, inovasyonda öne çıkmayı sağlayan ipuçları da yer alıyor.

Apple, 2013 yılında da, en yenilikçi firma sıralamasında son yedi yıldır sahip olduğu lider konumunu korurken, 2008’de aynı listede yirmi altıncı sırada yer alan Samsung hızlı yükselişine devam ederek geçen yıl sahip olduğu üçüncülükten ikinciliğe yükseldi.

Listede geçtiğimiz yıllardaki gibi teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinin ağırlığı devam ederken, otomotiv şirketlerinin yükselmeye devam ettiği gözleniyor. Bu yıl ilk yirmide toplam dokuz otomotiv şirketi var. Özellikle Volkswagen 31 basamak yükselerek en hızlı çıkışı yaparken, GM ve Audi de yükselerek ilk yirmiye giriş yaptı. Geçtiğimiz yıllarda listeden çıkan Honda ve Daimler bu yıl sırasıyla 18. ve 20. sıradan tekrar listeye girdi.

Yapılan çalışmaya göre:

  • Inovasyonun önemi geçtiğimiz yıllardaki gibi artmaya devam ediyor.

  • Katılımcıların yüzde 77’si inovasyonun ya "ilk öncelikleri" olduğunu ya da "en önemli ilk üç stratejik öncelikleri arasında" olduğunu belirtiyor. Bu oran 2004 yılında yüzde 66 olarak belirlenmişti.

  • Gelişmekte olan ülkelerde inovasyona verilen önemin küresel ortalamanın üzerinde olduğu gözleniyor. Meksika, Brezilya, Kore ve Hindistan’da katılımcıların yüzde 85’den fazlasında inovasyonun en önemli stratejik öncelikleri olduklarını belirtmiş

İnovasyonda "güçlü" olduklarını düşünenler ile "zayıf" olduklarını düşünenlerin diğer cevapları incelendiğinde iki grubu birbirinden ayıran beş ana nokta göze çarpıyor.

  1. Üst düzey yöneticilerinin inovasyona olan desteği ve bağlılığı: Yöneticilerin yeniliğe verdiği önemin şirketin inovasyon profilini doğrudan etkilediği gözlemleniyor. En yenilikçi şirketlerde, “inovasyonu kim yönlendirir?” sorusuna verilen cevapların yüzde 46’sınında CEO’ların ya da genel müdürlerin olduğu belirtilmiş.

  2. Fikir mülkiyetine odaklanma: Listede yer alan en yenilikçi şirketler fikir mülkiyetinin rekabetçi avantaj yaratmada en önemli araç olduğu konusunda hem fikir. Güçlü yenilikçi şirketlerdeki katılımcıların neredeyse yüzde 70’i rakiplerini fikir mülkiyetiyle saf dışı bırakabildikleri görüşünde.

  3. Müşteri odaklılığı ve müşterinin sürece mümkün oldukça fazla dahil edilmesi: Yenilikçi şirketlerin müşteri nabzını yoklama ve müşteri geri bildirimlerini yeni ürün geliştirme sürecine en etkin biçimde dahil ettikleri gözleniyor.

  4. Etkin proje portföyü yönetimi: Yenilikçi firmaların sürekli portföylerindeki projeleri takip ettiği, uzun vadeli avantaj sağlayacak projeleri ve alanında köklü değişiklik yaratacak girişimleri önceliklendirdikleri gözleniyor.

  5. Yeni ürün geliştirme kabiliyeti: Bir şirketin yeni ürün geliştirme kabiliyetini belirleyen faktörler olarak, etkin süreç yönetimi, proje takibi ve zamanlama, şeffaf ve iyi belirlenmiş karar verme mekanizmalarının öne çıktığı anlaşılıyor.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      04 Ekim 2013, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz