26 Nisan 2018, Perşembe   |   English
CEO Club Toplantısında İnovasyon Masaya Yatırıldı
Yazan: Murat Çehreli      29 Haziran 2012, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda kurulan CEO Club'ın 2012 yılı son etkinliğinde "inovasyon" konusu ele alındı. Panelin açılış konuşmasında söz alan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, nüfusun yüzde 70ten fazlasının mobil cihazlara sahip olduğunu ve Facebook'un yoğun bir şekilde kullanıldığını belirterek, bunun bile başlı başına inovasyon için itici bir güç olduğunu ifade etti.
Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda kurulan CEO Club, bu ay gerçekleştirilen ‘’İnovasyon Zirvesi’’ temalı toplantıda, iş dünyasının inovasyon konusunda uzman ve deneyimli isimlerini ağırladı.

Hyatt Regency İstanbul Hotel’de düzenlenen toplantıda, inovasyon kavramının global pazarda fark yaratmanın ve rekabet avantajı elde etmenin reçetesi haline geldiği bir dönemde, inovasyon ortamını iyileştirmesi için atılması gereken adımlar; yatırım ortamının yenilikçiliği teşvik etmesi adına ekonomik, teknolojik ve yasal altyapıda izlenmesi gereken politikalar masaya yatırıldı.

Panelin açılış konuşmasında söz alan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, nüfusun yüzde 70’ten fazlasının mobil cihazlara sahip olduğunu belirterek, bu cihazların her gün yoğun bir şekilde kullanıldığına dikkat çekti. Türkiye’de nüfusun yüzde 50’den fazlasının Facebook kullandığını anımsatan Fernandes, şöyle konuştu:

    "Bu müthiş bir rakam. Endonezya’da 120 milyon insan Facebook kullanıyor. Bu durum bile inovasyon için müthiş bir itici güç. Yine sürat inovasyon için itici bir güç. İşletmelerin bugün kullandığı applikasyonlar mobil cihazlara geçecek. Cihazların penetrasyonu ile akıllı telefon ve tabletler sayesinde yeni işletmeler daha iyi hizmet sağlayacak. İşletmeler sabit ortamlardan mobil ortamlara geçecek."

Gelecekte makinelerin daha verimli kullanılacağına işaret eden Jorge Fernandez,

    “İnsan başına 7 makine düşecek. Bu cihazların yüzde 50’den fazlası mobil cihaz olacak. Makineden makineye iletişim olacak. Vodafone olarak örneğin mobil sağlık konusunda Kızılay’la bir işbirliği yaparak mobil sağlık izlemesi yapabiliyoruz. Yine Vodafone şirketi olan Oksijen Ar-Ge ile lokasyon hizmeti sağlıyoruz. Kırmızı Bulut hizmetimiz şirketlere inovasyon kaynağı olacak. Bu sayede mobil teknolojileri birleştirerek makineden makineye bağlantılar artacak. Hepsi bir araya geldiğinde akıllı bir temel oluşturduğumuzda inovasyon yapmak isteyen şirketleri teşvik etmiş olacağız”

dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “İnovasyon Zirvesi” temalı panele geçildi. Moderatörlüğünü CEO Club Başkanı Akın Öngör'ün üstlendiği panelde söz alan THY Genel Müdürü Temel Kotil, inovasyon konusunda görüşlerini ifade ederken:

     
    "Yaşasın rekabet. Rekabet yoksa inovasyona, hiç bir şeye gerek yok. Statik olarak şirketlerimizi kurarız. Müşteriler geldiği zaman ürünleri satarız, uçuracak koltuğumuz varsa satarız. Yer yoksa müşteriye 'yarın gel, yarın da olmazsa bir hafta sonra gel" deriz. Türkiye böyle ortamlardan geçti."

şeklinde konuştu. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ise gerçekleştirilen inovasyonların fark yaratmaları gerektiğini belirterek, başarılı inovasyonların tüketicinin kalbine dokunabilenler olduğunu söyledi. Yıldız Holding Global İnovasyon Grup Başkanı Bilal Kaafarani ise inovasyonun bir süreç değil, bir kültür meselesi olduğunu ifade etti. İnovasyonda asıl olanın sürdürülebilirlik olduğunun altını çizen Kaafarani, sözlerini "inovasyon para kazandırmıyorsa anlamı yoktur" şeklinde tamamladı.


Vodafone CEO Club Toplantisi from Noete.com on Vimeo.

Yazan: Murat Çehreli      29 Haziran 2012, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz