25 Nisan 2018, Çarşamba   |   English
Tim Cook Apple'a Damgasını Vuruyor
Yazan: Murat Çehreli      29 Mayıs 2012, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple CEO'su Tim Cook'un, 2011 yılında kazandığı 378 milyon Dolar ile ABD'nin en çok kazanan CEO'su olduğunu geçtiğimiz hafta paylaşmıştık. (1) Cook hakkında yapılan yorumlara bakıldığında şirketin efsanevi lideri Steve Jobs'ın tahtına "oynadığı" gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. CNN'de yer alan bir değerlendirme yazısında, bir grup yatırımcının Şubat ayında Apple'ın Cupertino'daki merkezine yaptıkları ziyaret esnasında edindikleri izlenimler, yine kendi ifadeleriyle anlatılıyor. Bunlardan belki de en fazla öne çıkanı, Apple'ın Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Peter Oppenheimer'ın yatırımcılara verdiği 45 dakikalık brifinge sonradan dahil olan CEO Tim Cook'un bu sunumu dikkatle dinlemesi oluyor. Cook'un, alışılmışın dışındaki bu davranışı yatırımcılar tarafından not edilmişken, etkinliğin sonunda ayağa kalkarak, gelecek sorulara cevap verebileceğini göstermesi ayrıca bir cesaret örneği olarak ifade ediliyor.

Apple CEO'su Tim Cook'un, 2011 yılında kazandığı 378 milyon Dolar ile ABD'nin en çok kazanan CEO'su olduğunu geçtiğimiz hafta paylaşmıştık[1]. 

Arkasından bugünlerde Cook hakkında yapılan yorumlara bakıldığında şirketin efsanevi lideri Steve Jobs'ın tahtına "oynadığı" gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. CNN'de yer alan bir değerlendirme yazısında, bir grup yatırımcının Şubat ayında Apple'ın Cupertino'daki merkezine yaptıkları ziyaret esnasında edindikleri izlenimler, yine kendi ifadeleriyle anlatılıyor.

Bunlardan belki de en fazla öne çıkanı, Apple'ın Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Peter Oppenheimer'ın yatırımcılara verdiği 45 dakikalık brifinge sonradan dahil olan CEO Tim Cook'un bu sunumu dikkatle dinlemesi oluyor. Cook'un, alışılmışın dışındaki bu davranışı yatırımcılar tarafından not edilmişken, etkinliğin sonunda ayağa kalkarak, gelecek sorulara cevap verebileceğini göstermesi ayrıca bir cesaret örneği olarak ifade ediliyor.

Cook'un, verdiği cevaplar arasında Apple'ın son dönemlerdeki en büyük rakiplerinden Facebook'a yönelik bakış da dikkati çekiyor. Cook, Apple'ın "Bir başka Apple olmaya en yakın şirket" olarak nitelendirdiği Facebook ile daha yakın bir çalışma gerçekleştirmesi gerektiğini belirtiyor. Cook, yakın bir geçmişte tablet Pc alanındaki rakibi Amazon'u kastederek, "farklı bir rakip" ifadesini kullanmıştı. <

Gözlemciler, Cook'un yatırımcılarla görüşmelere Jobs döneminden hazırlıklı olduğu değerlendirmesini yapıyorlar. Zira, Steve Jobs'ın CEO olduğu dönemde sermaye çevreleriyle nadiren biraraya geldiği, bu görevi o dönem COO olan Cook'un yerine getirdiği söyleniyor. 14 yıldan bu yana Apple'da görev yapan Cook'un söz ve davranışlarıyla şirketin kültürünü başarıyla yansıttığı değerlendiriliyor.

Hatırlanacağı üzere, 19 Mart'ta Tim Cook ile CFO Peter Oppenheimer'ın iştirak ettikleri değerlendirme toplantısından Temmuz ayından itibaren hisse başına 2.65 dolar temettü dağıtılacağı sonucu çıkmıştı[2]. Jobs'ın, CEO görevindeyken temettü dağıtımına sıcak bakmadığı ifade ediliyor. Cook yönetimindeki şirketin, 30 Eylül tarihinden itribaren de en az 10 milyar dolarlık bir harcamayla hisselerini geri almak için girişimde bulunacağı belirtiliyor.

Gözlemciler, önceli Steve Jobs'ın "Apple için en ideal olanın yapılması" şeklindeki vasiyeti Cook'un başarıyla yerine getireceği, hatta daha da ileriye taşıyabileceği görüşünde uzlaşıyor.


[1] ABD'de 2011'in En Çok Kazanan CEO'ları Listesinde İlk Sıra Apple CEO'sunun

[2] Nakit Zengini Apple Hisselerini Geri Alıyor.
Yazan: Murat Çehreli      29 Mayıs 2012, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz