24 Haziran 2018, Pazar   |   English
Susam Sokağı Karakterleri Artırılmış Gerçeklik ile iPad'lere Geliyor
Yazan: Çagdas Aru      28 Şubat 2012, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Susam Sokağı, pek çoğumuz için klasikler arasında yerini almış ve mazide kalmış bir program. 80'li yılların sonu ve 90'ların başında çocuk olanlar Minik Kuş, Kurabiye Canavarı, Edi ve Büdü gibi karakterleri gayet iyi hatırlayacaklardır. TRT'nin de Türkçe yerelleştirmesini yaparak sunduğu bu çocuklara yönelik şov, şimdi çoktan klasikler arasına girmiş durumda. Ancak Susam Sokağı karakterleri şimdi teknolojiyle yeniden canlanıyor. Edi ve Büdü karakterleri, artırılmış gerçeklik (Augmented Reality - AR) teknolojisi ile iPad'lere geliyor.

Susam Sokağı, pek çoğumuz için klasikler arasında yerini almış ve mazide kalmış bir program. 80'li yılların sonu ve 90'ların başında çocuk olanlar Minik Kuş, Kurabiye Canavarı, Edi ve Büdü gibi karakterleri gayet iyi hatırlayacaklardır. TRT'nin de Türkçe yerelleştirmesini yaparak sunduğu bu çocuklara yönelik şov, şimdi çoktan klasikler arasına girmiş durumda. Ancak Susam Sokağı karakterleri şimdi teknolojiyle yeniden canlanıyor. Edi ve Büdü karakterleri, artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojisi ile iPad'lere geliyor.

Teknoloji geliştikçe, eğitici ve öğretici yayınlar da gelişmekte. Bu gelişme kimi zaman yeni yapımlar olarak karşımıza çıkarken kimi zaman da eski programların güncellenmesi olarak gündeme gelmekte. Bu konudaki son gelişme ise Susam Sokağı'nın artırılmış gerçeklik teknolojisi ile iPad'lere adaptasyonu. Susam Sokağı, aslında 1969 yılında yayına başlayan ve tam 42 yıldır kesintisiz olarak yayın hayatını sürdüren fenomen bir yapım. Okul öncesi ve ilkokul dönemi çocuklarına yönelik olarak hazırlanan bu yapım, bir dönem TRT'de de gösterilmişti.Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir kavram. Ancak yaklaşık 2 senedir konuşulan bu teknoloji bir türlü gerçek anlamda bir çıkış yakalayamadı. Yine de reklamcılık ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra eğitim programlarında da kullanılabilen bu teknolojinin önümüzdeki dönemde adından çok daha fazla söz ettirmesi bekleniyor.  
Yazan: Çagdas Aru      28 Şubat 2012, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz