vBulletin tracker
22 Kasım 2014, Cumartesi   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Ali Rıza Babaoğlan; Yarışmalarda Kazanılan Başarılar Sektörde Daha Görünür Olmayı Sağlıyor
Yazan: Murat Çehreli      05 Ekim 2009, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Yapmak zorunda olduğum şeylerden ziyade yapmaktan zevk aldığım şeyler yapıyorum. Bu şekilde kafamı rahatlatıyorum. Tabii, benim yapmaktan zevk aldığım şeylerle yapmak zorunda olduğum şeylerin aynı paralelde olması benim için bir avantaj.

Türkiye’nin On Başarılı Genci Yarışması'nın(Ten Outstanding Young Persons), sonuçları geçtiğimiz Cuma akşamı İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir gece ile açıklandı. Kategori birincilerine dünya finallerinin yolu açıldı.

JCI Türkiye Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından 15'ncisi düzenlenen yarışmanın gala gecesi, 2 Ekim, cuma günü İş Sanat Kültür Merkezi’nde iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 18 - 40 yaş arasında başarılı ve yenilikçi projelere imza atan kişilerin başvurdukları yarışma, kategori birincilerinin alanında uzman jüri üyelerinin projeleri değerlendirmeleriyle tamamlanıyor.

Geçen yılki yarışmada finalist olan Tuğba Kalafatoğlu ve Dr. Utkan Demirci bu sene dünya finallerinde birinci olarak 10 kategoriden 2’sinin ödülünü ülkemize kazandırdılar. Tuğba Kalafatoğlu Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi kategorisindeki, Dr. Utkan Demirci ise; Tıbbi Yenilik ve Buluşlar kategorisindeki projeleriyle onlarca ülkeyi geride bırakmayı başardı.

Yarışmada, birinci olmayı başaran kişiler ile kategorileri şunlar;

  • İş Dünyası, Ekonomi ve-veya Girişimcilik Kategori Birincisi: Yomi Kastro      
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi Kategori Birincisi: Başak Kale
  • Bilimsel Önderlik Kategori Birincisi: Elif Genceli Güner      
  • Kültürel Başarı Kategori Birincisi:  Stare Yıldırım      
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Kategori Birincisi: Dr. Obengül Ejder      
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı Kategori Birincisi: Rodin Alper Bingöl    
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategori Birincisi: Gülçin Kaya      
  • Fen ve Teknik Gelişme Kategori Birincisi: Tolga Kaya     
  • Kişisel Başarı Kategori Birincisi: Ali Rıza Babaoğlan     
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar Kategori Birincisi: Ertuğrul Kılıç    

Türkiye'den, çıkan önemli internet projelerinden Marro.ws ile 'Kişisel Başarı' kategorisinde ödüle layık görülen Ali R. Babaoğlan, turk-internet.com'a şu değerlendirmeyi yaptı.

Ali R. Babaoğlan; Bu her sene yapılan bir etkinlik. Bizim, Marro.ws projesiyle duyulmamızın ardından, bu yarışmaya katılmamız yönünde bir çağrı aldık. Burada yer alan kişisel başarı kategorisi ilgimizi çekti. Ben, bireysel başvurmayı düşündüm. 23 yaşındayım ama son 3 yıla sığdırdığım çok şey var. Projemizle beraber dünyanın bir çok yerinden çeşitli davetler almaya başladık. Buraya, kategorinin bana uygun olup olmadığı endişeleriyle beraber başvurdum. JCI'ın, dünya çapında bir organizasyon olması aldığım dereceyi daha da önemli kılıyor. Japonya başbakanının da almış olduğu bu kategori ödülü benim için ayrı bir mutluluk teşkil ediyor.

turk-internet.com; Böyle bir ödülü almak çevrenizdeki insanların beklentileri açısından aynı bir baskı unsuru oluşturuyor mu?

Ali R. Babaoğlan;
Olabilir. IBM'den aldığım bir başka ödül ile de dünyada geleceğe damgasını vuracak en iyi 75 öğrenci arasına girmeyi başardım. Microsoft'tan da en iyi öğrenci ödülünü aldım. Bu tür gelişmeler, sektörde daha görünür olmayı sağlıyor. Bu tür ortamlar insanlarla tanışmaya da vesile oluyor. Evet, bir tarafta baskı var, ama diğer yandan da size katabileceği çok şey var diyebilirim.

turk-internet.com; Geleceğe ilişkin başka ne gibi proje ve beklentilerimiz var?

Ali R. Babaoğlan;
Marro.ws, şu anda 5 aylık bir proje. Bunun 2.5 yılda olgunlaşacağını düşünüyoruz. Bu projede öngördüğümüz noktalara erişebilirsek bununla ilgili başka yeni projelere geçebileceğimizi öngörüyoruz. Proje çalışmalarımız çok yoğun geçiyor. İçinde olduğumuz IT sektöründe tatil gibi bir şey yok. Çünkü 1 ay sonra her şey değişebiliyor. Bunları dengeleyebilmek lazım.

turk-internet.com; Bu kadar çok proje çalışmasının arasında nasıl dinleniyorsunuz?

Ali R. Babaoğlan;
Yapmak zorunda olduğum şeylerden ziyade yapmaktan zevk aldığım şeyler yapıyorum. Bu şekilde kafamı rahatlatıyorum. Tabii, benim yapmaktan zevk aldığım şeylerle yapmak zorunda olduğum şeylerin aynı paralelde olması benim için bir avantaj. İşten geldikten sonra evde internette sörf yapmak beni dinlendiriyor. Her yıl 1 hafta boyunca telefonumu kapatır, kimsenin nerede olduğumu bilmediği bir yerde tatil yaparım. Kafamı dağıtmak için böyle şeyler yapıyorum.
Yazan: Murat Çehreli      05 Ekim 2009, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz