20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Apple'ın Pazar Değeri, Google'dan Yukarı Çıktı - 2
Yazan: Bülent T.Hekimoglu      11 Eylül 2009, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple 1000 dolar ve üstü laptop segmentinde şimdiden yüzde 38’lik bir pazar payına sahip ve analistler Apple’ın 800 dolarlık cihazlar sunarak pazar payını % 75, 600 dolarlık cihazlar sunarak ise % 212 arttırabileceğini tahmin ediyorlar.

Apple ile Google'u kıyaslayan yazı dizimize devam ediyoruz. Batı basınında yazılanlardan hareketle hazırladığımız yazımızın dünkü bölümünü burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.


Uzmanlara göre, Apple önümüzdeki süreçte yeni popüler ürünler çıkartmayı beceremese bile zaten oluşturmuş olduğu ekosistemden farklı yollardan faydalanmayı başarabilecektir.

Örneğin donanım sağlayan rakiplerine kıyasla sahip olduğu devasa gelir marjı ile bilgisayar fiyatlarını bir anda düşürebilir. Apple 1000 dolar ve üstü laptop segmentinde şimdiden yüzde 38’lik bir pazar payına sahip ve analistler Apple’ın 800 dolarlık cihazlar sunarak pazar payını % 75, 600 dolarlık cihazlar sunarak ise % 212 arttırabileceğini tahmin ediyorlar.

Dahası firma dilerse şimdiye dek hiç yapmadığı bir şeyi yapıp iTunes veya iPhone ana sayfasını rahatlıkla reklam firmalarına kiralayabilir. Ayrıca firma iPhone’daki uygulamalar ve arama motoru kullanımı  dolayısıyla Google’dan ciddi bir kullanım bedeli de talep edebilir.

Eski Yahoo Baş Ürün Sorumlusu Geoff Ralston iPhone satışlarının yükselişi ile birlikte Google’ın iPhone aracılığı ile yapılan arama sonuçlarından 500 milyon dolardan fazla para kazanabileceğini iddia ediyor. Apple da bu gelirden mutlaka bir pay ya da komisyon isteyecektir.

Elbette Apple bazı risklerle de karşı karşıya. En değerli firmalar listesinde zirveye oturmak iTunes ekosisteminde mutlaka olmalarını isteyecekleri içerik ortaklarında bir talebe sebep olabilir.

Apple’ın dijital müzik, film ve TV stüdyoları konusunda markalaşmış firmalara yardımcı olmak konusunda çok küçük adımlar atmış olması da içerik ortaklarıyla pazarlığı zorlaştıran unsurlar arasında. Kısa bir süre önce de uygulama geliştiriciler App Store aracılığı ile satılabilen ürünler konusunda Apple’ı fazlasıyla sıkı bir kontrol sahibi olmakla eleştirmişlerdi.

Tabi ki bir de Apple CEO’su Steve Jobs’un sağlık problemleri söz konusu. Pankreas kanseri hastalığından yeni kurtulan Jobs bir karaciğer nakli geçirdikten sonra işinin başına part-time çalışma saatleri ile geçmişti. Firma tek bir bireye bağımlı olmadıklarını ve kurumsal bir yapıya sahip olduklarını söylüyor ve Jobs’un bu senenin başında altı ay boyunca sağlık izni kullandığı dönemdeki satış rakamlarının yükselişini örnek gösteriyor. Ancak bu süre içinde firmayı başarıyla yöneten ve organizasyon şemasında CEO’nun hemen altında yer alan Operasyonlar Üst Müdürü (Chief Operating Officer) Tim Cook’un herhangi bir yeni pazara yönelmediğini de gözden kaçırmamak gerekir.

Bu arada Google da öngörülebilir gelecekte Web araması alanında tartışmasız liderliğini sürdürecek gibi duruyor. Her ne kadar Yahoo ile bu konuda ortaklığa giden Microsoft Bing arama motoru ile belirli bir ivme yakaladıysa da şimdilik hiç kimse en azından yakın bir tarihte Bing’in Google’dan ciddi bir pay çalabileceğine inanmıyor.

Diğer taraftan Silikon Vadisindeki bazı kişiler sorulması gereken asıl sorunun Apple’ın Google önündeki liderliğini koruyup koruyamayacağı değil hangi teknoloji veya Telekom firmasının bu ikiliyi zorlayabileceği ve hatta geçebileceği olduğu yönünde fikir belirtiyorlar.

Pek çok kişiye göre bu firma 149,6 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan AT&T firması. AT&T şu anda ABD’de iPhone’un tekel haklarına sahip ve buradan ciddi bir gelir elde etmekte. Apple bu tekel hakkının sona erdiğini açıklarsa AT&T’nin gelirlerinde çok ciddi bir düşüş yaşanacağı ise su götürmez bir gerçek.

Bu durumda Apple ve Google’ın en büyük rakipleri yine Microsoft gibi gözüküyor. 206,1 milyar dolar piyasa değerine sahip olan firma analistlere göre bu durumda en azından birkaç yıl daha sürecek bir rahatlığa sahip. Ancak yine de Microsoft’un kendisini temel yönelimlere adapte edebildiğini kanıtlaması gerekecek.

Yani Yahoo ile kısa süre önce oluşturdukları arama ortaklığını sürdürebilmeleri, normal PC’lere kıyasla çok daha ucuz olan Windows sürümleri barındıran düşük fiyatlı netbooklar ile rekabeti sürdürebilmeleri ve önümüzdeki yılın en büyük ürün sürümleri arasında yer alacak olan Office üretkenlik süitinde yeni reklam destekli Word, Excel ve diğer programlar gibi çok daha ucuz ve hatta ücretsiz uygulamaları pazara sürerken bir yandan da marjlarını koruyabilmeleri gerekli.

Bu durumda Microsoft’un önümüzdeki süreçte aşması gereken engeller Apple’a kıyasla çok daha yüksek gözüküyor.

Anlayacağınız Apple'ın önlenemez yükselişi sürüyor..
Yazan: Bülent T.Hekimoglu      11 Eylül 2009, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz