24 Haziran 2018, Pazar   |   English
Apple iPhone 3G S İncelemesi
Yazan: Mark Merkow      24 Haziran 2009, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bu ürünü yalnızca uygulama yüklemede bir önceki ürün olan 3G’den daha hızlı bulmakla kalmadım, ayrıca yeni video yeterlilikleri ve ses kontrol özelliklerini de son derece takdir ettim.
Geçen günlerde piyasaya yeni çıkan iPhone 3G S modelini satın aldım ve birkaç saat test ettikten sonra oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim.

Bu ürünü yalnızca uygulama yüklemede bir önceki ürün olan 3G’den daha hızlı bulmakla kalmadım, ayrıca yeni video yeterlilikleri ve ses kontrol özelliklerini de son derece takdir ettim.

Bu yeni telefon selefiyle oldukça benzer bir görünüme sahip. Apple’ın daha önceki iPhone modelleri için ücretsiz bir iPhone işletim sistemi güncellemesi yayınlaması ile birlikte yeni cihazın sahip olduğu pek çok özellik ilk ve ikinci nesil iPhone’lar için ve hatta iPod Touch içinde kullanılabilir hale gelmiş durumda (yalnız iPod Touch kullanıcılarının yeni yazılım için 10 dolar ücret ödemeleri gerekiyor).

Ancak öyle bazı şeyler var ki sadece bu yeni telefon ile elde edebiliyorsunuz. Örneğin yeni 3G S ile eski 3G iPhone cihazlarını yan yana koyup bazı uygulamaları yüklemeye başladım. Sonuç olarak AOL Radio, Facebook ve Safari uygulamalarının tümü yeni 3G S ile neredeyse iki kat hızlı yüklendi.

Bu yeni cihazda ayrıca AT&T’nin daha hızlı olan HSPA 7.2 megabit data networkünü kullanabilecek teknoloji de mevcut ancak network henüz kullanıma açılmış durumda değil.

Yine de yeni cihaz ile Safari üzerinde sörf yaptığımda, aynı Wi-Fi veya hücresel network üzerinden bağlı olan bir iPhone 3G’ye göre çok daha hızlı olduğunu fark ettim. Bunun muhtemel sebebi ise yeni telefonun sahip olduğu daha hızlı işlemci.

Telefonla Karşılıklı Konuşabiliyorsunuz

Bu özelliği ilk gördüğümde seveceğimi pek düşünmemiş olsam da sanırım yeni telefondaki Voice Control (Sesli Kontrol) özelliğine aşık olmaya başladım. Temas listenizde olan birini aramak için tek yapmanız gereken ana ekran tuşuna basılı tutmak ve “Dave Smith’i (veya her kimse) Ara” demek. Eğer Dave’in telefonda kayıtlı birden çok numarası varsa karşınıza çıkan bir ses size Dave’in ev telefonunu mu cebini mi yoksa ofisini aramak istediğinizi soruyor.

Voice Control özelliğini ayrıca örneğin sadece “555-1212’yi Ara” diyerek herhangi bir numarayı aramak için de kullanabiliyorsunuz.

iPod ikonuna tıklamanıza bile gerek kalmadan söz konusu sesli kontrol özelliği kullanılıp belirli bir sanatçının şarkıları “play by song” sekmesinde veya belirli bir çalma listesi “play by playlist” sekmesinde dinlenebiliyor ve “next - ileri”, “previous - bir önceki” veya “shuffle – karışık çalma” komutları kullanılabiliyor.

Ana ekrandayken “shuffle” komutunu verdim ve cep telefonum bana herhangi bir müziğin çalma modunda olmadığını söyleyip “Şimdi müzik oynatmak ister misiniz” diye sordu. “Evet” dediğimde ise müzik çalmaya başladı. Voice Control özelliğini kullandığınızda bu özellikte mümkün olan komutlar ekranda da yazılı olarak gösteriliyor.

Sesli kontrol özelliği teknolojisini elbette ki Apple keşfetmedi. Pek çok başka cep telefonunda da muadil özellikler mevcut ancak pek çok benzer vakada da olduğu gibi Apple bir özelliği alıyor (bu durumda sesli kontrol özelliği) ve gerçekten de kolay kullanılabilir ve makbul bir hale getiriyor.

Geliştirilmiş Kamera

Bu yeni cihaz ile birlikte en çok tanıtımı yapılan özelliklerden birisi de iPhone’un geliştirilmiş kamerası. Yeni üründe kamera çözünürlüğü üç megapiksel boyutuna yükseltildiği gibi otomatik odaklanma özelliği de eklenmiş. Ekrana dokunduğunuzda odaklanılan bölge bir dörtgen içine alınıyor.

En önemlisi ise 3G S’in artık video da çekebiliyor olması. Bu videoları yine cihazı kullanarak kolaylıkla e-mail olarak gönderebildiğiniz gibi YouTube’a da yükleyebiliyorsunuz. Çekilen videolar standart VGA çözünürlüğünde oluyor. Evet belki yüksek çözünürlük sağlanmamış ancak ister portre isterseniz de geniş ekran manzara modunda çekim yapabiliyorsunuz.

Çekiminizi bitirdiğinizde ise başlangıç ve son kısımlarını kırpabiliyorsunuz. Tam anlamıyla yüksek uçlardaki bir video düzenleme özelliği sunulmuyor olsa da, yine de oldukça kullanışlı. Daha sonra bu videoyu bir e-mail eki olarak gönderebildiğiniz gibi direkt olarak YouTube hesabınıza girerek yükleyebiliyorsunuz da.

Tıpkı video uygulamasında olduğu gibi ses kayıtlarınızın başını ve sonunu kırpmanıza olanak tanıyan oldukça hoş bir Voice Memo (ses kayıt) uygulaması da yeni telefonun özellikleri arasında. Tıpkı diğeri gibi çok profesyonel olmayan bu özellik yine de oldukça iyi kalitede ve özellikle radyodan kayıtları düzenleme olanağı sunduğu için başarılı.

Telefonu ilk aldığımda bir bisikletçi dışında yeni iPhone’da bulunan pusula özelliğinin kimin ne işine yarayacağını pek de anlamamıştım.  Ancak Google Maps’in içinde bulunan pusula tuşunu tıkladığımda ilerlediğiniz yön doğrultusunda size yönlendirme hizmeti sunduğunu ve bir çeşit navigasyon cihazı gibi çalıştığını fark ettim. Eminim diğer uygulama geliştiriciler de bu özellikten faydalanmanın bir yolunu kısa sürede bulacaktır.

Daha önce de bahsettiğim gibi yeni iPhone’da yer alan özelliklerin bazıları ücretsiz İşletim Sistemi 3 (OS 3) güncellemesi ile eski model iPhone’lara da sunulmakta. Bu özellikler arasında bir teksti kopyalama, kesme ve yapıştırma seçeneği (nihayet), maillerinizde ve mesajlarınızda daha geniş bir klavye görünümü sağlanması ve telefonunuzdaki temas listelerinizi, maillerinizi, takvimleri, notları ve de iPod içeriğini daha geniş kapsamlı arama özellikleri yer alıyor.

Dişe dokunur yükseltim

Yeni iPhone 3G S Apple’ın ürün yelpazesinde oldukça dişe dokunur bir eklenti bu son derece açık. Ancak zaten hali hazırda bir iPhone kullanıcısı iseniz ekstra hız ve yeni özelliklerin ekstra fiyata değip değmeyeceğini söylemek oldukça zor. Özellikle de AT&T gibi taşıyıcı firmalar ile yaptığınız kontratın tam ortasındaysanız ve AT&T’ye ödediğiniz 16 GB’lık model için standart 199 Dolar veya 32 GB’lık için 299 Dolara ek bir ücret ödeyip ödememek oldukça kafa karıştırıcı olabilir.

Hele bir de eski 8 GB iPhone’un fiyatı 99 dolara düşmüşken bazı kişiler enflasyon-dostu yükseltim seçeneği sayesinde bu modeli çok daha ucuz fiyata pek çok benzer özellik ile kullanmak isteyebilir.

Yine de Palm’ın Pre modeli de dahil tüm rakipleri ile kıyaslandığında yeni iPhone 3G S’in oldukça iyi bir değer yarattığını ve son derece yenilikçi bir ürün olduğunu söylememiz gerek.
Yazan: Mark Merkow      24 Haziran 2009, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz