27 Nisan 2018, Cuma   |   English
iPhone Ne Yapar, Ne Yapamaz?
Yazan: Bülent T.Hekimoglu      06 Ekim 2008, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bayramdan hemen önce iPhone fırtınası yaşadık. 25 eylülü, 26 eylüle bağlayan gece yarısı Vodafone ve Turkcell tarafından satışına aynı anda başlanan iPhone, pek çok kişiyi kendisine çekiyor. "turk-internet.com'a iPhone almalı mıyım?" sorusunu yönelten kişiler var. Bu nedenle size iPhone ile ilgili bir analiz verelim istedik.
Cep telefon cihazları sektörü bugünlerde değişiyor. Bir yandan 10 yılı aşkın süredir pazara yerleşmiş olan Nokia, Samsung gibi güçlü markalar hala pazarda büyük paylara sahip ama iPhone pazara çıkalı henüz 1 yıl ve dünyada şu anda % 5,3 pazar payına sahip olmasına karşın, sistemi değiştiriyor.

Daha önce ki "telefon cihazlarının kullanıcılar tarafından tam parasının ödenilerek satın alınması ve operatörden bağımsız" olan iş modeli yerini artık mobil telefon cihazı üreten firmaların, operatörlerle birlikte gelir paylaşımı yaptıkları modele doğru çevirdi.

Böylece kullanıcılar yüksek özellikli cep telefonlarının maliyetini ilk satın alma sırasında karşılamak yerine, kullanırken ödemeye devam ediyor olacaklar.

Dünya cep telefonu pazarına bakarsanız, 90’larda nispeten makul fiyatlarla satışına girişilen 1G yani 1.nesil telefonlar, 2000’ler sonrasında yerini tasarımları ilginç, fonksiyonları (hafızası arttırılmış, farklı ses tonları verebilen vs gibi) arttırılmış ama fiyatları da yükselmiş modellere bırakmıştı.

Ancak yüksek fiyatlı telefonları tercih eden sayısı, doğal olarak fiyatları ile ters orantılı. Bu nedenle de belli bir doyuma ulaşmış olan cep telefonu sektörü kendisine yeni büyüme alanı olarak, daha önce mobil telefon girmemiş olan Afrika, Asya kıtalarını ve 10-20 $’a satılan modelleri seçti.

iPhone bu açıdan pazara yeni bir açılım sağlayan iş modelini getirmiş oldu. Yüksek özellikli cihaz almak isteyen ama bütçesi kısıtlı kullanıcılara, bedeli; ilk fiyat ile kullanım arasında dengelenen bir model sunulmuş oluyor. İlk satın alma fiyatı düşük (ABD’de 199-299 $) ama buna karşılık, 12-18-24 aylık sözleşmeler yapılıyor.

Türkiye'de iPhone Fiyatları Daha Yüksek, çünkü % 38 Vergi İçeriyor

Apple iPhone şu anda 53 ülkede satılıyor[1]. Yukarıda belirttiğimiz gibi, iş modeli gelir paylaşımına dayanıyor ama farklı ülkelere bakıldığında, farklı modeller görülüyor. Örneğin ABD’deki uygulamada ilk satın alma fiyatı düşük çünkü ortalama dakika fiyatı 25 cent, buna karşılık Hindistan’da ilk satın alma fiyatı yüksek, çünkü dakika fiyatı 8-12 cent düzeyinde[2].

Ülkemizde 2 farklı operatörün satış modeline baktığımızda, birisinin (yani Turkcell’in) daha düşük ilk satın alma fiyatı uyguladığı, Vodafone’un ise aylık fiyatları daha düşük tuttuğu görülüyor. Vodafone yetkilileri, toplama bakıldığında daha ucuz fiyat verdiklerini belirtiyorlar ama kullanıcılar arasında Turkcell’in alım koşullarının daha uygun olduğu düşünülüyor.

Ama biz başka bir noktayı vurgulayalım; Türkiye’de iPhone telefon fiyatlarının, diğer ülkelerdeki fiyatlardan daha pahalı olmasının arkasında cihaz alımındaki % 38’lik vergi var. Tabi kullanım fiyatlarının içinde de aynı vergiler mevcut[3]. Ülkemizde % 18 olan katma değer vergisi, diğer ülkelerde değişen oranlarda VAT (value added tax) adıyla var olmakla birlikte, % 20’lik özel iletişim vergisinin başka bir ülkede olmadığını not edelim.

Ağustos ayında Maliye Bakanlığı'nın kabul da etmiş olduğu gibi, sadece cihaz alımında değil, yanısıra arama yaptığımızda da, % 66'lara varan vergi yükü eklenmiş ücretleri ödemeye devam ediyoruz[4]. Çünkü tüketici bilinci zayıf.

iPhone’un Yapamadığı Şeyler

Şimdi bir de, kullanıcılar açısından iPhone hangi noktalarda cazip, hangi noktalarda cazip değil bunu anlatalım;

 1. Ulaştırma Bakanlığı geçen yıl 3G ihalesini iptal etti ve bu yıl Bakanlar Kurulundan eylül başında yeni geçti. Yani ülkemizde henüz 3G olanağı olmadığı için bu cihazın internet olanağını tam kullanmak şimdilik mümkün değil.
 2. Fotoğraf olanağı ancak 2 mega pixel ve üstelik flash yok. Yakınlaştırma (zoom) olanağı da mevcut değil.
 3. Video kayıt olanağı yok. Sadece belli anları kaydediyor.
 4. MMS göndermek mümkün değil.
 5. Metinleri kopyalayıp/yapıştırmak mümkün değil. Bir cümleyi ya da satırı silmek ya da kopyalamak yerine kelime kelime yeniden yazmak gerekiyor.
 6. Toplu SMS gönderemezsiniz. Tek tek gönderebilirsiniz.
 7. Pilini değiştirmek ya da yedek pil kullanmak mümkün değil. Piline bir şey olursa, teknik servise vermeniz ve pilini değiştirtmeniz gerekir.
 8. Değiştirilebilir bellek kart kullanamazsınız.
 9. Herhangi bir 3G mobil telefonun standart özelliği olan ve video aramalarda kullanılan 2.kamera özelliği yok.

iPhone’u Farklı ve Harika Yapan Özellikler

 1. Muhteşem tasarım. Çoklu dokunmatik ekran. Bu özelliğe hiçbir rakibi, yakınlaşmış bile değil.
 2. 9 cm’lik ekranı sayesınde, flim seyretmek diğer mobil telefonlardan çok daha iyi.
 3. iPod’un en cazip yönü; muhteşem kişisel müzik sisteminiz olması
 4. Push email, takvim ve adres defteriniz, Microsoft Exchange ActiveSync yazılımı ile desteklenerek, senkronize kullanılabiliyor.
 5. iPhone’dan eMaillere bakmak diğer telefonlara nazaran çok farklı. Çünkü Microsoft Word, Excel, PowerPoint, PDF, JPEG ve şimdi de iWork’ü destekliyor. Bu nedenle de eklenen dosyalar, tam tasarımları ile görülebiliyor.
 6. App Store üzerinden ihtiyacınız olan yazılımları satın almak mümkün.
 7. Işık algılayıcısı sayesinde iPhone’un ekranı o anda bulunulan çevre ile uyumlu bir parlaklığa otomatik olarak ayarlanır.
 8. iPhone’u kulağınıza kaldırdığınız zaman, yakınlık algılayıcısı sayesinde ekran hemen kararır. Böylece hem enerji tasarrufu yapılmış olur, hem de kazaen dokunmalarla yanlış bir şeyler yapılması engellenir.
 9. iPhone telefonu yan çevirdiğinizde, hızölçücüsü hareketi tespit eder ve ekranı da yan çevirir.

iPhone Hatası Olarak Not Edilen Konular

 • Konuşmanın Düşmesi (Call Drops): iPhone’da kullanılan işlemcilerden birisinin, sürmekte olan telefon görüşmelerinin kesilmesine neden olabildiğine dair bazı raporlar var.

 • Yazılım Silme (Killer Switch): Apple sunucuları, iPhone cep telefonu üzerinde olmaması gerektiği ya da değiştirilmiş olduğu düşünülen bir uygulama bulduğu zaman silebiliyor.[1] Iphone satılan ülkeler

[2] iPhone Fiyatları Merak Ediliyor ama Veri Dolaşım Ücretlerine Dikkat

[3] Tüketici Operatörün Karı Dahil 34 YTL’lik Konuşma için 100 YTL Ödüyor

[4] Maliye Bakanlığı, Cep'te Verginin % 60 Olduğunu İtiraf Etti
Yazan: Bülent T.Hekimoglu      06 Ekim 2008, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz