23 Nisan 2018, Pazartesi   |   English
iPhone’ların Fiyatı Ne Olacak Derken Veri Roaming (Dolaşım) Ücretlerine Dikkat !!! - 1
Yazan: Bülent T.Hekimoglu      16 Eylül 2008, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
26 eylülde Türk pazarına da resmi olarak sunulacak olan iPhone 3G fiyatlarının ne olacağı ya da satış şekli merak ediliyor. Vodafone ve Turkcell tarafından sunulacak olan cihaza binlerce kişini ön kayıt yaptırdığı belirtiliyor. Ancak bunlar kadar önemli diğer bir husus da 3G veri kullanımının faturaya yansıma oranı olacak.
Dünya’da “Ikonik teknolojik devrim” olarak adlandırılan Iphone’un Türk imeraklıları, 26 eylülü heyecanla bekliyorlar. Çünkü Turkcell’in Türkiye pazarına iPhone sunacağı tarih bu. Henüz 3G ihalesi yapılmadı ama yine de çok yönlü bu aleti heyecanla bekleyenler var.

Aslında, Türkiye’de iPhone kullananlar uzun süredir mevcut. Çünkü ülkemizde iPhone “kıran” yazılımcılar var. 100 YTL ila 250 YTL arasındaki fiyatlara bu işlemi yapan pek çok yerden bahsedildi ve dolayısıyla iPhone sahibi sayısının birkaç bin ile birkaç onbin arasında olabileceği konuşuluyor.

Doğrusu bugün ülkemizde ne kadar iPhone olduğu bilinmiyor ama özellikle Vodafone’un Türkiye’nin de içinde olduğu 10 ülkede iPhone sunacağını belirttiği 6 mayıstan sonra haziranda başlattiği işlemlerle aylardır onbinlerce kayıt aldığı, buna karşılık 500 kadar iPhone sunacağı belirtiliyor. iPhone sunacağını 18 ağustosta duyuran Turkcell de buraya tıkladığınızda ulaşacağınız sayfadan aynı şekilde ön kayıt topladı.

Avea için henüz bir gelişme yok. Bu konuda çeşitli yorumlar var.

iPhone Türkiye'de Kaça Satılır?

iPhone hem tasarımı hem de fonksiyonları ile etkileyici ve dünya cep telefonu cihaz pazarının kurallarını değiştirici bir telefon cihazı[1]. Cep telefonu pazarında, bu cihazla birlikte 1 kerede ödenerek satın alınan modelden, cep telefonu cihazı üreticileri ile operatörleri arasında gelir paylaşımı şeklindeki iş modeline geçiş başladı.

Bir yandan da, pazara çıkışı 2007 haziranda olan iPhone, kendisinden önce Nokia'nın elinde olan, Blackberry türü cihazların çıkışı ve 3G lisanslarının artışı ile değişen pazarda hızla yayılmaya çalışıyor. Bu nedenle de fiyatında ülkeden ülkeye ya da operatörden operatöre değişen farklar görülüyor. Hatta ABD'de piyasaya çıkışta açıklanan fiyatları Apple'ın efsanevi kurucusu Steve Jobs'ın stratejisi olarak hızlı bir şekilde, 3 ay sonra gerilere de çekilmişti [2].

Ama genel olarak ilk söyleyeceğimiz kriter, bugün iPhone fiyatlarının, operatörle - Apple arasındaki kurallar çerçevesinde şekillendiğini belirtmek olacak.

Bunları açıkladıktan sonra, Vodafone ve Turkcell’in, iPhone’u pazara kaça süreceği ya da satış modelinin ne olacağının, yani 1 yıl ya da 2 yıl sözleşmeli olarak satılıp satılmayacağının belli olmadığnı söyleyelim. Ama biz bir fikir oluşturmak üzere, Vodafone’un 1 ay önce Hindistan’da pazara çıkış koşullarına baktık.

Hindistan’da Vodafone ve pazarın lideri Bharti Airtel firmaları 22 ağustosta beraberce pazara çıktılar. Önce hafta başında Vodafone fiyat duyurdu ; 8 GB için için Rs 31,000 ($720) ve 16 GB için Rs 36,100 ($840) verildi[3]. Ancak Bharti daha sonra 8 GB için Rs. 29,000 ($673) ve 16 GB için 34.000 ($793) ile pazara girince, Vodafone da 47 $’lık bir geri gelme yaptı ve aynı fiyatlara indi. Hindistan’da Bharti Airtel 69 milyon ve geçen yıl satın aldığı firma ile Vodafone Essar 49 milyon aboneye sahip.

Peki ABD’de fiyatlar ne dersiniz? burayı tıklayarak görebileceğiniz üzere AT&T'nin iPhone 3G fiyatları 8 Gb için 199 ve 16 GB için 299 $. Ama 2 yıllık da kontrat yapmanız gerekiyor.

iPhone’un Hindistan ile ABD iş modelleri arasındaki fark dakika fiyatlarında yatıyor. Hindistan’daki görüşme fiyatları ortalama 1,5-2 cent/dakika mertebesindeyken, ABD’de fiyat ortalama 25 cent/dakika düzeyinde. Bu noktada Türkiye’deki fiyatların 8-12 cent/dakika düzeylerinde olduğunu da anımsayalım.

Son olarak İngiltere fiyatlarına bakalım; O2 İngiltere'de iPhone 3G'yi hem minimum 18 aylık anlaşma, hem de bir kerelik ödeme ile satıyor. Pazara sunuş tarihi ise tam bugün yani 16 eylül. 18 aylık anlaşmada 30 ve 35 £'lik paketlerde 8 GB için 99 £ (177 $), ödenirken 45 ve 75 £'lik paketlerde bedava veriliyor. 16 GB'lık model ise 30 ve 35 £'lik paketlerde 159 £ (285 $) ve 45 £'lik pakette 59 £'e (105 $) sunuluyor. 75 £/ay paketinde 16 GB iPhone bedava. Bu rakamları buradan görebilirsiniz.

Buna karşılık bir kerelik ödeme modelinde fiyatlar, iPhone 3G 8GB için 349.99 £ (627 $) ve 16 GB için 399.99 £ (717 $). düzeyinde. Bu fiyata 12 aylık Wi-Fi bedava dahil. wi-Fi'ın daha sonra aylık 10 £ olacağı not ediliyor. Bu tarifeyi de burayı tıklayarak görebilirsiniz.

iPhone ve 3G çok etkileyici ama yanında, diğer 3G telefonları gibi bir de riski getiriyor. Onu da burayı tıklarak ulaşabileceğiniz ikinci bölümde tartışalım;


Not : Bugün yeni iPod Touch da piyasaya çıktı. Bu haberi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

[1] Avrupa'lı Operatörler, iPhone ve Değişen Oyun Kuralları

[2] iPhone Fiyatlarını İndirdi

[3] Vodafone Hindistan’da iPhone’u 720-840 $’dan Satıyor


turk-internet.com 18.09.2008 güncelleme : iPhone'un Gelişi ile birlikte Samsung ve Nokia da Türkiye pazarı için harekete geçti. Finlandiyalı mobil iletişim devi Nokia, Nokia Nseries portföyünün amiral gemisi multimedya bilgisayarı Nokia N96 için Türkiye’de geri sayıma başladı.
Yazan: Bülent T.Hekimoglu      16 Eylül 2008, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz