20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
Küçük Bir Şirket, Blog Açarak Nasıl Tanıtım Yapabilir?
Yazan: Metin Y?lmaz      10 Eylül 2007, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Arama motoru optimizasyonu küçük bir işletme blogu başlatmak için bir numaralı neden. Bu yazıda diğer dört ana nedeni ve bunlara ek olarak potansiyel tuzaklardan korunma konusunda ipuçlarını bulabilirsiniz.

Küçük bir işletme blog’u (Web güncesi) başlatmanın en büyük faydası nedir? Bu sorunun cevabı sizi oldukça şaşırtabilir: Geliştirilmiş arama motoru optimizasyonu.

Kurumsal Blog Oluşturma Kitabı’nın (The Corporate Blogging Book) yazarı Debbie Weil bu durumu şöyle açıklıyor: Internet arama motorları bir blogda yer alan her bir yeni girdiyi eşsiz birer Web sayfası olarak değerlendirmektedirler. Web güncenizde ne kadar çok posta veya bireysel başlık varsa, ilgili anahtar kelime arama motoru sonuçlarında yüksek rating alma şansı da o denli yüksek olmaktadır. Ve arama motoru ratinginizin yükselmesi de potansiyel müşterilerinizin sizi bulma şansını arttırmaktadır.

Dahası bloglar tipik Web sitelerine kıyasla çok daha sık güncellenmektedir ki bu durum da arama motoru ratinglerinizi arttırmanıza yardımcı olmaktadır.

Blog terimi Web güncesi (Web Log) teriminin kısaltılmış halidir. Esasında bir küçük işletme blogu, müşterilerinizin ilgi alanlarına yönelik olan ve sık güncellenen on-line haber ve yorum günlüklerinden ibarettir. Genellikle işyeri sahibi, yöneticiler ve diğer çalışanlardan oluşan bir çok farklı kişi küçük bir işletme blogunda yazarlık yapabilir. Örneğin, sekiz adet çalışana sahip Web tabanlı küçük bir konferans görüşme servis sağlayıcısı olan Conference Calls Unlimited CEO’ları Zane Safrit’in yazarı olduğu resmi bir şirket bloguna ek olarak şirkette çalışan diğer kişilerin yazarlığını yaptığı bloglara linkler içeren bir blog sistemine sahip.

Blog atmosferi hızla büyümeye devam ediyor. Bağımsız, kullanıcılar tarafından geliştirilen Web içeriklerinin takibini ve organizasyonunu sağlayan bir hizmet firması olan Technorati, geçtiğimiz günlerde takibini yaptıkları blog sayısının 99,2 milyon olduğunu açıkladı. Bu rakam yalnızca dört ay önce 72,2 milyon olarak açıklanmıştı.

Arama motoru optimizasyonu küçük bir işletme blogu başlatmak için bir numaralı neden. Aşağıda diğer dört ana nedeni ve bunlara ek olarak potansiyel tuzaklardan korunma konusunda ipuçlarını bulabilirsiniz.

Neden 2: Blog kamusal ilişkilerin ve pazarlamanın pahalı olmayan bir formudur

Weil "Bir blog, normalde daha fazla çalışan istihdam etmenizi ve daha fazla para harcamanızı gerektiren kamusal ilişkiler ve kurumsal iletişim fonksiyonları oluşturmanın kendi başınıza yapabileceğiniz çok daha basit bir yoludur" diyor.

Weil basının her zaman raporları ile ilgili röportaj yapmak üzere uzman arayışında olduğunu belirtiyor. Muhabirler yorum alacak uzman bulabilmek üzere gittikçe artan oranlarda Internet’te yer alan blogları incelemekteler.

Bir makalede veya bir haberde sizden bir alıntı yapılması, hikayeleri ile ilgili olarak yorum almak üzere diğer habercilerin de sizinle temasa geçmelerine yol açabilir. Firmanızın tanınırlığının artmasının yanında, haberlerde sizinle röportaj yapılması Weil’in ifadesiyle alanınızda “düşünce lideri” olarak görülmenizi sağlayacak ve hem marka değerinizi hem saygınlığınızı hem de satışlarınızı arttıracaktır.

Neden 3: Muhtemel müşterileri gerçek müşteriler haline dönüştürmede bir blog geleneksel yöntemlerden çok daha etkili olabilir

Conference Calls Unlimited şirketinin yönetim kurulu başkanı Safrit 2004 yılında Web güncesini kendi deyimiyle "tamamen umutsuz ve korku içinde” olduğu bir dönemde yayınlamaya başlamıştı.

    Şirketimizin reklam kampanyalarının ve pazarlama kampanyalarının bir yılı aşkın bir süredir hiçbir getirisi olmamıştı.

2004 yılında şirket hali hazırdaki reklam ve pazarlama çabalarından vazgeçerek Web siteleri ve blogları üzerine odaklanmaya karar verdi. İşte sonuç: Safrit’e göre müşteri adaylarının yüzde 70 civarı reel müşterilere dönüşmüş durumda. Bu oran şirket Web sitesi ve bloga odaklanmadan önce yüzde 50 civarındaydı.

Neden 4: Bloglar anında müşteri geri beslemesi almanıza yardımcı olabilir

Weil bir Web güncesinin site ziyaretçilerine yorum yazma imkanı sunarak ve hatta daha önce yapılan yorumlara da cevap verme imkanı sunarak adeta sosyal bir forum ortamı oluşturması gerektiğini belirtiyor.

Bir Web güncesinin interaktif değiş-tokuş mantığı direkt olarak müşterilerinizle iletişim kurmanıza ve onlardan ürünlerinizle, hizmetlerinizle, pazarlama çabalarınızla, müşteri desteğinizle ve diğer konularla ilgili olarak anında yorum ve geri besleme almanıza olanak sağlamaktadır. Bu yöntem anket çalışmaları yapmaktan, odak grupları oluşturmaktan, ve bunun gibi genellikle müşteri verileri almanın zor olduğu diğer yöntemlere oranla çok daha hızlı ve de hesaplı bir yöntemdir.

Safrit blog oluşturmanın pek faydasından birisi olarak "Müşterilerden doğru ve hızlı geri besleme alabiliyoruz," diyor. Ancak bunun bir de kötü yönü var ki o da Web güncenize birisi negatif bir yorum yazdığında herkesin bu yorumu görmesi.

Neden 5: Blogları yönetmek tam donanımlı Web sitelerini yönetmekten çok daha kolay ve az masraflı

Pek çok küçük işletme Weil’in ifadesine göre dizayncılara Web siteleri için yüzlerce ve hatta binlerce dolar ödüyorlar. Genellikle yeni bir ürün veya hizmet hakkında Web sitesine bilgi eklemek konusunda da bu küçük işletmeler dizayncılara bağımlı durumdalar. Ancak bloglarda durum böyle değil.

Weil başlangıç için blog oluşturmakta bir dizayncıya ihtiyacınız olmadığını sözlerine ekliyor. TypePad ve Google's Blogger gibi blog servisleri yetenek düzeyinize göre düzenleyebileceğiniz çok farklı çeşitlerde şablonlar sunuyorlar. Bu servisler sayesinde yıllık 100 dolardan daha az bir bütçeyle, hatta Blogger kullanabiliyorsanız bedavaya oldukça çekici bir blog hazırlayabilirsiniz.

Bir blog’u güncellemek de blog oluşturma servislerinin on-line gereçlerini kullanarak artık oldukça kolay. Seçtiğiniz servise bağlı olarak, blog güncellemelerinizi Web-etkinleştirilmiş bir cep telefonundan bile göndermeniz mümkün. Örneğin TypePad servisi, Treo, Windows Mobile veya Symbian Series 60-tabanlı bir cep telefonundan fotoğraf veya tekst içeren blog yazıları göndermenizi sağlayan indirilebilir bir uygulamayı hizmetinize sunuyor.

Weil bloglara fotoğraf ve video eklemenin de kolaylığına parmak basıyor. "Kendi video kliplerinizi yaratmanıza dahi gerek yok. Blog postalarınıza YouTube’den gömülü videolar ekleyebilirsiniz."

Blog Kullanmanın Zorlukları

Blog oluşturmanın önündeki en büyük engel, Web güncenizi sürekli canlı tutmak için göstermeniz gereken çaba. Ancak küçük işletme blog danışmanlık firması Pajama Market’ten Brian Brown "bir blog yazısı yazmak aslında bir e-mail yazmak kadar basit bir iş, ancak asıl sorun her zaman oturup yazmaya başlamaktır," diyor. "Bir işletme blog’u için her hafta iki veya üç yeni yazı girmek ve bu sayede hem arama motoru sıralamalarındaki yükselişi sürdürmek hem de okuyucuları yeni yazılarla sürekli kılmak gereklidir." Brown ayrıca blog yazılarının da uzun olması gerekmediğini –ve hatta olmaması gerektiğini- belirtiyor. Brown "Her gün sadece 15 dakikanızı ayırarak bunları sağlayabilirsiniz," diyor.

Potansiyel zorluklardan bir başkası ise Web güncenizi taze ve otantik tutmak. Safrit “kendiniz olun,” tavsiyesinde bulunuyor. "Kendiniz olmanızın size endüstrinizde liderlik pozisyonunu getirdiğini, müşterilerinizin size güvenmesini sağladığını ve çalışanlarınızın tüm gününü size adamasını sağladığını asla unutmayın." Benzer şekilde kendiniz olmanız Web güncenizi daha enteresan ve etkili hale getirecektir.

Ancak fazlasıyla dürüst olmak da aleyhinize sonuçlar doğurabilir. Brown "Eğer şirketiniz gizli belgeler barındırıyorsa bunları bir blogda yazmak pek de akıllıca olmayacaktır zira blog kesinlikle tam bir şeffaflık demektir," diyor. Brown blog yazısı yazarken çok iyi bir değerlendirmede bulunmanızı ve dikkatli olmanızı tavsiye ediyor.

Weil ayrıca telif haklarını da dikkate almanızı tavsiye ediyor. Kendinizi adil kullanım konusunda yani telif haklarıyla ilgili olarak belirli durumlarda izne tabi olmadan kısıtlı kullanıma olanak tanıyan A.B.D. yasası doktrinini hakkında eğitmeye bakın. Örneğin Weil bir kitaptan alınan birkaç başarılı paragraf genellikle adil kullanım olarak kabul görmektedir diyor. Ancak bir kitaptan belirli bölümlerin komple alınıp izinsiz olarak yayınlanması ise telif hakkı ihlali anlamına gelir.

Unutulmaması Gereken En Önemli Şey

Brown başarılı olmanız için küçük işletme blogunuzun müşterilerinize odaklı olması gerekmektedir diyor. En iyi küçük işletme blogları müşterilerine önem veren, onların sorularını cevaplayan, onlara forum hizmeti sağlayan ve onlara özel müşteri hizmetleri sunan bloglardır.
Yazan: Metin Y?lmaz      10 Eylül 2007, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz