27 Nisan 2018, Cuma   |   English
Türk Telekom'dan Fatura Detayı Açıklaması
Yazan: Metin Y?lmaz      25 Nisan 2007, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Türk Telekom, dün Tüketiciler Birliği tarafından yapılan ve "Ayrıntılı Fatura'da Ne Gizli?" başlıklı basın açıklamasına karşı bir açıklama yaparak "Türk Telekom’un uygulamaları, abonelik ve fatura işlemleri, sektörde düzenleme yapma görev ve yükümlülüğü altında bulunan Telekomünikasyon Kurumu onayı ile yürürlüğe girmektedir." denildi

Türk Telekom dün Tüketiciler Birliği adına Üstün Bol tarafından yapılan ve Türk Telekom ve GSM firmalarının tüketicilere uyguladığı fatura yöntemini eleştiren basın açıklamasına cevap gönderdi. Türk Telekom'un açıklaması şu şekilde:

  GÖRÜŞME DETAY BİLDİRİMİ UYGULAMASI
  BASIN AÇIKLAMASI  Tüketiciler Birliği tarafından 24.04.2007 tarihinde yapılan basın açıklamasında “Türk Telekom ve GSM operatörleri müşterilerine herhangi bir ayrıntı içermeyen ve tüketicilerin talep etmesi halinde ayrıntılı bilgiler içeren iki farklı fatura düzenlendiği, ayrıntı içermeyen faturalardan ücret talep edilmezken, ayrıntılı bilgi içeren faturalardan ücret talep edildiği, konuyla ilgili olarak Vergi Usul Kanunu’na aykırı davranıldığı hususlarına yer verilmesi dolayısıyla, Türk Telekom ve diğer operatörlerin haksız kazanç elde ettiği ve abonelerinden tahsil ettikleri haksız ayrıntı ücretlerini yasal faizleri ile birlikte faturalardan düşerek iade edilmesi ve tüketicilerden özür dilenmesi gerektiğine yer verilmiş olup, söz konusu açıklamada yer verilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır

  Bilindiği üzere Türk Telekom’un uygulamaları, abonelik ve fatura işlemleri, sektörde düzenleme yapma görev ve yükümlülüğü altında bulunan Telekomünikasyon Kurumu onayı ile yürürlüğe girmektedir. Türk Telekom’un abonelik ve tüketici işlemleri ve bu bağlamda olmak üzere fatura uygulamaları da yetkili otorite olan Telekomünikasyon Kurumu tarafından düzenleme konusu yapılmaktadır. Türk Telekom görüşme detay bildirimi uygulaması da mer’i mevzuat ve Kurum düzenlemeleri çerçevesinde onaylanmak suretiyle yürürlüğe girmiştir.

  Basın açıklamasında atıf yapılan Vergi Usul Kanunu’nun 230. maddesinde faturada bulunması gereken tüm bilgilere yer verilmektedir. Diğer taraftan konuyla ilgili olarak Telekomünikasyon Kurumu tarafından çıkarılan Telekomünikasyon Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 13. maddesinde görüşme detaylı fatura, normal faturadan ayrı olarak düzenlenmiş olup, görüşme detay bildirimi uygulamasının ücrete tabi olmasına onay verilmiştir. Söz konusu maddede yalnızca fatura gönderilmesine ilişkin posta masraflarının ilgili işletmeci tarafından karşılanması hüküm altına alınmıştır.

  Yukarıda bahsedilen açıklamalar ve hukuksal düzenlemeler ışığında, Tüketiciler Birliğince iddia edildiği şekilde görüşme detay bildirimi uygulaması için ücret alınmasının hukuka aykırı olduğu ve alınan ücretlerin iade edilmesi gerektiğinden bahsedebilmek mümkün değildir.

  Kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğü altında bulunan sivil toplum örgütlerinin bu gibi konularda Telekomünikasyon Kurumu gibi kural koyucu kurumların yönetmeliklerini taramalarını ve tüzel kişiliklere zarar vermeden halkı aydınlatmalarını diliyoruz.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Yazan: Metin Y?lmaz      25 Nisan 2007, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz