21 Mayıs 2018, Pazartesi   |   English
Geocell Katma Değerli Servisler Telenity & Sun’dan
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      07 Eylül 2005, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Telekom operatörlerine katma değerli servis platformları sağlayan Telenity, bir Fintur (NASDAQ: SNRA) şirketi olan Gürcistan telekom operatörü Geocell ile, Canvas® çözümlerinin GSM şebekelerinde kurulumu için anlaştığını duyurdu.
Telenity ve Geocell arasında imzalanan anlaşma, Canvas® Servis Dağıtım Platformu (Service Delivery Platform), Multimedia Service Merkezi (MMSC), SMS Servis Merkezi (SMSC) ile Canvas Sesli Mesaj Sistemi (Voice Mail System) de dahil olmak üzere ses tabanlı diğer servisleri ve uygulamaları içermektedir. Geocell’e sunulan servisler, 100’ü aşkın ülkede, kablolu, kablosuz ve IP tabanlı şebekeler için endüstri lideri donanım, yazılım ve servisler sunan Sun Microsystems’ın sunucuları üzerine kurulmaktadır.

Geocell’in başlangıç olarak kullanıcılarına Canvas CoolRings servisi ile sunduğu telefon çalma tonu (ringback tone) hizmeti, arayanların, standart çalma sesi veya meşgul sesi yerine, kişiselleştirdikleri müzik veya tonları karşıdaki kullanıcıya dinletmelerini sağlıyor. CoolRings kullanıcılarını arayan kişiler, normal çalma sesi yerine daha evvel kullanıcı tarafından seçilen müzik veya komik ses tonlarını dinleyecekler.

Geocell Genel Müdürü Osman Turan, Polifonik melodi, çalma tonu (ringback tone), oyunlar ve duvar kağıdı gibi katma değerli servislerin, gelir artışının en büyük etkenlerinden olduğunu söyledi. Turan şöyle devam etti;

    “Aslında büyüme, kullanıcıların bilgi, eğlence ve kurumsal alanda harcadıkları zaman ve maliyet için yeni yollar bulmaktır. Bütün uygulamalara açık arayüzü (API) ve programlanabilir özelliği ile Canvas SDP, olağanüstü bir servis geliştirme platformudur. Bu da demek oluyor ki, çok kısa zamanda, düşük maliyetle yeni servisler geliştirebilir ve kolaylıkla mesajlaşma, konum ve media platformlarıyla entegre edebiliriz”.

Telenity Avrupa ofisi Genel Müdürü Şerif Beykoz, Canvas CoolRings servisinin, kişiselleştirilmiş ve uygun maliyetli katma değerli servisler pazarına hızla yayıldığını söyledi. Beykoz, “Geocell, Canvas SDP ile mevcut şebekesindeki uygulama ve servisleri, yönetim ve destek sistemlerinin bir kez birleşmesinden sonra kolaylıkla yönetebilmektedir. Özellikle, Canvas SDP, Geocell’in kendi servislerini kurabilmesini, servis ve içerik sağlayıcıları ile uyum içinde çalışabilmesini ve yeniden satış yöntemi ve gelir paylaşımı gibi değişik iş modellerini destekleyen fırsatlara sahip olmasını sağlamaktadır” dedi.

Telenity Başkanı Dilip Singh, “Gelişmiş akıllı şebekelerin yaratılması için pazarda öncülükğünü yapan Telenity ve Sun, operatörlere yeni servis geliştirme, içerik yönetme ve her şebekeden, her zaman ve her yerden erişilölçülebilir servislerin geliştirilmesini sağlamak için birleşmiştir” dedi.

Sun Microsystems’da Telco Strateji ve Pazarlama Müdürü olan Richard Schaefer, kullanıcıların seçenekleri, kişiselleştirme kolaylığı ve değişik ödeme olanakları olduğu sürece servisleri kimin yaptığının önemi olmadığını, herşeyin aslında kullanıcıya sunulan servislere bağlı olduğunu söyledi. Schaefer, artık günümüzde, servislerin kablosuz, kablolu veya IP tabanlı şebekeler arasında mobil olabilmesi için birleştiğini görüyoruz diyerek sözlerine devam etti.

Sun ve Telenity, Sun’ın Açık Servis Dağıtım Platformu (Open Service Delivery Platform) programı altında birleşmiştir. Bu yeni iş ortaklığı, telekomünikasyon servis sağlayıcılarının hızla ve düşük maliyetle, ek gelir kazandıran, kişisel ve kurumsal alanda yeni ve farklı servisler sunmalarını ve bunları destekleyecek gerekli altyapıyı geliştirmelerini sağlar.

Geocell Hakkında

Hollanda merkezli olan Fintur şirketi olan Geocell, TeliaSonera (%58.55 ) ve Turkcell (%41.45) ortaklık yapısı ile faaliyet göstermektedir. Hisseleri, Amerika’daki NASDAQ borsasında (NASDAQ: SNRA), Stockholm ve Helsinki borsalarında işlem gören TeliaSonera, İsveç, Finlandiya, Danimarka ve Baltık bölgesindeki lider mobil ve sabit hat telekomünikasyon servisleri sağlayıcısıdır. Hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem gören Turkcell, Türkiye’nin lider ve abone sayısı ile Avrupa’nın en büyük altıncı GSM operatörüdür. Turkcell, kullanıcılarına, tüm Türkiye ve çevre ülkelerde mobil ses ve veri servisleri hizmeti sunmaktadır.

Telenity Hakkında

Sabit, mobil ve gelecek nesil IP tabanlı şebekeler için açık, entegre ve bütünleşik katma değerli çözümler sunan Telenity, kendi dalında lider bir yazılım firmasıdır. Ürünleri arasında, Canvas® içerik ve servis dağıtım platformu, multimedia mesajlaşma çözümleri, konum belirleme sunucusu ve GSM operatörlerine ek gelir kazandıran pekçok uygulama yer almaktadır. 2000 yılından beri telekom operatörlerine katma değerli çözümler sunan Telenity’nin İstanbul’da bulunan Araştırma & Geliştirme ofisinde 120 mühendis, Avrupa ve Ortadoğu Satış Ofisinde ise 20 kişilik satış ve pazarlama ekibi görev almaktadır. Şirket merkezi A.B.D. Connecticut’da bulunan Telenity, Türkiye, Singapur ve İngiltere’de bulunan bölge ofisleri ile tüm dünyada 50 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vermektedir.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      07 Eylül 2005, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz