21 Mayıs 2018, Pazartesi   |   English
T.Yeğen: İş Ortaklarımızı Eğiteceğiz-4
Yazan: Fusun S.Nebil      25 Temmuz 2005, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple IMC oluşumu ile birlikte, Türkiye’de, satış ve teknik destek anlamında beş yeni kavram geliyor. Mevcut ve yeni iş ortaklarının bu yeni kavramlar için eğitilmesi gerekiyor. Bu eğitimleri ilk başta Bilge Adam verecek. Öte yanda ise Bilkom, Adobe ürünlerini pazarlayacak. Bu ürünlerin bayileri de aynı ya da farklı olacak.

Bu röportajın ilk 3 bölümünü

başlığı altında okuyabilirsiniz.


turk-internet.com : Anlaşılan Bilkom ve Apple açısından Türkiye’de bazı değişiklikler var. Şimdi bir de bu değişiklikleri konuşalım..

Tansu Yeğen :
4 Nisan’da sevgili Veli Tan’dan görevi teslim aldım. Çok yoğun bir çalışma yapmış ve Bilkom’un cirosunu % 100 yükseltmiş. Ben zor bir bayrak teslim aldım. Ayrıca bana bıraktığı ekip de çok iyi. Bir de artık Dünya’da Apple rüzgarı esiyor. Koç Holding’in büyük gücü ve Ali Koç’un bilişime olan inancı da bunların üstüne eklenince, açıkçası bu işi “lezzetli bir yemeğin yapılması için gerekli tüm malzeme hazır” şeklinde yorumlayabiliriz. Benim görevim de bunu gerçekleştirmek.

Unutmadan söyleyeyim; Mac kullanıcılar grubu, Turk Mac, Elma Kurdu ve Elma Suyu çok iyi gruplar. Birbirleri ile konuşuyor ve bize de eleştirileri ve aktivite önerileri ile yol gösteriyorlar. Bu gruplarda 4000’nin üstünde kullanıcı bulunuyor. Ben bu grupların yöneticisi düzeyinde 12-13 arkadaş ile düzenli yemek yiyorum.

27-30 Ekim’de Lütfi Kırdar’da Apple Günleri düzenleyeceğiz. Bu günleri Apple kullanıcı grupları ile birlikte düzenliyoruz. Ajanda ve seminerler, kullanıcılar tarafından gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin otel, araba üreticisi olarak ciddi sponsorları var ve bize katkısının çok ciddi olmasını bekliyoruz.

Bu arada diğer büyük etkinlik geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz “iCan – Ben de Yapabilirim” idi. 11 şehri ve 30 üniversiteyi dolaştık. Bu üniversitelerde gençlere 30 dalda (tasarım – film – müzik) “ben de yapabilirim’i göster” dedik. 1500 başvuru geldi. Tırlarla gidip, gençlere nasıl geliştirme yapılır’ı gösterdik. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri, bize yapmış oldukları işleri gösterdiler. Dallarında uzman jüri üyelerimiz vardı. Çok başarılı işler vardı. 30 Haziran akşamı bunu da bir parti ile duyurduk. Hatırlarsan, partide 3 önemli sanatçı da sahne aldı. Dünyaca ünlü saksafoncumuz İlhan Erşahin güzel bir konser sunarken, DJ U.F.U.K. yeni remix ve müzikler sundu. Bir de şu sıralar müzik listelerinde ilk 10’a giren Avalon şarkısı ile Dünya turnesinde bulunan Juliet de şarkılarını dinletti.

turk-internet.com: Bunlar artık Apple IMC olarak gerçekleşiyor değil mi? Bilkom ne olacak?

Tansu Yeğen:
14 Haziran’da açıkladık bunu da. Türkiye Koç Holding – Apple ilişkileri hızla gelişiyor. Apple’ın Türkiye’deki şirkette payı yok ama artık burayı kendi ofisi olarak görüyor.

2 Nisan’da Bilkom’da başladığımda 10 kadar markanın temsilciliği vardı. Bu markalar bizde olduğu sürece hem Index, Arena gibi devlerle rekabet edecektik, hem de pazar payı oluşturmaya çalışacaktık. 10 marka ile çok dağılıyorduk. En basiti her bir markanın Genel Müdürü’nün Türkiye’ye geldiğini düşünün, hiçbir şey olmasa yılda 10 gün gidecek ve hem raporlamalar, hem strateji geliştirmeler derken çok anlamsız vakit kaybı olacak.

Biz de stratejik bir karar aldık. Bu kararımıza hem Apple, hem Koç Holding destek verdi. Avrupa’daki diğer 16 ülke gibi (Rusya, İspanya, Yunanistan, İsrail, Güney Afrika) , biz de Apple logosunu kullanalım dedik. Böylece gündeme beş kavram geliyor:

1. Apple Center’lar
2. Apple Authorize Reseller (Bilkom iş ortağı)
3. Apple Solution Expert
4. Apple Technology Training Center
5. Apple Authorize Service Partner

Bütün bu kavramları hayata geçirmek için, iş ortaklarımızın eğitilmesi gerekiyor. Bu nedenle de Bilge Adam eğitim firması ile anlaşma imzaladık. Bilge Adam Temmuz ayında kendi eğitimlerini tamamladıktan sonra, iş ortaklarımızı eğitmeye başlayacak. Sertifikalar tamamlanacak. Büyüme projesi 3 kavram üzerine kurulu durumda;

a. Penetrasyon
b. Müşteri – iş ortağı memnuniyeti
c. Büyüme ve karlılık

Müşteri memnuniyeti tarafına bakarsak, önce teknik destek altyapısının memnuniyetini desteklememiz lazım. Bu işi tamamen outsource ediyoruz. 40 şehirde olacak. Şu anda mevcut 27 teknik destek ekibi, Bilge Adam tarafından sertifikasyondan geçiyor. Geçmeyen olursa da iş ortaklığını iptal edeceğiz.

Ben Genel Müdür olarak, her gün tüm iş ortaklarımızın ve servis noktalarının % 15’i yapılmış müşteri memnuniyeti araştırmasını görmek istiyorum.

Bu arada tele satış servisini de devreye alacağız. 30 bin kullanıcımızı arayacak ve yeni teknolojilerden ve gelişmelerden haberleri var mı? Sorunları var mı? Araştıracağız.

turk-internet.com: Bilkom tarafı ne olacak?

Tansu Yeğen:
PDF formatını Türkiye tanıyor. Adobe inanılmaz iş potansiyeli olan bir ürün. Microsoft içindeki tecrübemi yansıtabileceğim bir ürün. 76 milyon $’lık iş hacmi var. Adobe Türkiye’de hak ettiği iş hacminin ancak % 1’ini almış durumda. Photoshop tarafı da güçlü. Cep telefonu tarafı var. 7.0 versiyonu çıkan Acrobat tarafında, PDF ile istenen yerlere not düşülebiliyor. Fosforlu kalemlerin gerçek hayatta yaptığı şekilde, aydınlatma yapılıp geri gönderilebiliyor. Diyelim ki, firmanın 500’den fazla kullanıcısı ya da iş ortağı var. Gönderdiğiniz evrak üzerinde yapılan 500 değişikliği tek bir tuş ile birleştirebiliyorsunuz.

Adobe hem dijital medyayı hem de büyük kurumsal yapıları destekleyen ürünlere sahip. Gazetelerin kullandığı indesign ürünü var. Ev kullanıcılarının kullandığı photoshop ürününün yeni versiyonunda bir obje resme eklenirse, arkasına gelmesi gereken objeler, gölgeler, background otomatik oluşuyor.

Adobe tarafında da aynen Apple tarafında olduğu gibi hızla gelişmeler olacak. Aynı ya da farklı iş ortaklarımız ve entegratörlerle çalışacağız.

Bilge Adam, Adobe tarafında da Dünya çapında ilk yetkili eğitim merkezlerinden birisi oldu. Bu onların hak ettikleri bir yer.
Yazan: Fusun S.Nebil      25 Temmuz 2005, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz