25 Nisan 2018, Çarşamba   |   English
T.Yeğen: İlk Apple Center Eylül’de Caddebostan’da
Yazan: Fusun S.Nebil      22 Temmuz 2005, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple, bilgisayarlardan, ambalajlarına ve hatta satıldığı dükkanlara kadar her noktada tasarıma çok önem veriyor. Apple Center’lar, kullanıcılara keyifli bir ortamda bilgisayar seçmeleri için kuruluyor. Türkiye’de de sonbaharda üç tane Apple Center açılacak.

Bu röportajın ilk 2 bölümünü

başlığı altında okuyabilirsiniz.


turk-internet.com: Kişisel bilgisayar endüstrisinde kar marjları çok düştü. Satıcısı da şikayet ediyor. Hatta ilk PC üreticisi olan IBM, geçenlerde bu ünitesini Çin’li bir firmaya sattı. Tüm dünyada bilişime yönelim artıyorken. neden böyle oluyor? Apple için durum nedir?

Tansu Yeğen:
Karlılık oranı önemli. Çünkü niş markette satıyor. Tüketici pazarında çalışıyor. Donanım pazarına da % 2-5 oranında kar marjı vermesi gerekir. Apple’ınızı dünyanın neresinde alırsanız alın, % 100 garanti vermelisiniz.

Şimdi Türkiye için rakamları bir gözden geçirelim; (DPT araştırmasına göre)
Nüfus 72 milyon
Hane sayısı 17 milyon (% 10’unda bilgisayar var)
Kullanılan Bilgisayar sayısı 4.2 milyon adet
Bilgisayar penetrasyonu % 6 (Dünya rakamı % 11, Avrupa % 30)
İnternet kullanımı % 8 (Avrupa’da % 35)

25 yaş altına bakıyoruz;
20 milyon öğrenci
23 milyon işçi
% 10 işsiz (çalışan sayısı 21 milyon)
Ülkemizde kadın nüfusun işgücüne katılma oranı %28, AB de %55...
Sonuç olarak okuma oranı düşük ve kadınlar iş yaşamına katılmıyor.

Elektronik ticaret (sadece B2C yani doğrudan müşteriye olan) 200 M $
Kobilerde bilgisayar penetrasyonu % 35 (İngiltere’de % 100, gelişmiş ülkelerde % 90)

Türkiye’de geçen yıl 1.2 milyon adet PC satıldı. 250.000 notebook. Bu yıl MEB projesi hariç 1.5 milyon PC ve 450.000 laptop satılması bekleniyor. IP pazarı 2,5 milyar $ olarak kabul ediliyor. % 29-30 büyüme bekleniyor.
PC’lerin 1.7 milyon adeti evlerde, gerisi işletmelerde

turk-internet.com : Yani pazar bir türlü büyüyemiyor..

Tansu Yeğen :
Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum. 1997 sonunda HP 1 numarayken, PC server-notebook pazarında tüm Avrupa’da yayılma stratejisini danıştığı beş kişiden birisiydim. Digital PC grubu başında kanal kurulması, garanti belgesi verilmesi uygulamalarını kuran kişilerden birisiyim. Takip eden yedi yılda ise Microsoft Genel Müdür yardımcılığı yaptım. Kobi’lerden, son tüketicilere doğru uzanan bir yelpazede Microsoft’un yayılmasına katkım oldu.

Tüm bu anlattığım dönem boyunca hep “bu PC pazarı ne zaman gelişecek” diye düşündüm. Örneğin insanlar buzdolabı alırken, “ne kadar sürede soğutuyor?” gibi teknik sorular sormuyorken, neden PC alırken, hiç kullanmayacakları özellikleri bile soruyorlar? Yoksa endüstri mi, yani biz mi konuyu buraya çekiyoruz? Biz konuyu farklı hale mi getiriyoruz?

Ben kendimi mutlu hissediyorum. Çünkü, ilk defa kullanıcıların “şu, şu özellikler” değil “iBook istiyorum, Macintosh istiyorum” diyerek satın aldıkları bir bilgisayarın üretildiği şirketin Genel Müdürlüğünü yapıyorum.

Bunun arkasında tek bir neden var. Biz kullanıcıyı, nezih ve keyifli bir ortamda bilgisayarlarla tanıştırıyoruz. Sıkış-tepiş bir dükkanda, kutu kutu üstünde yerlerde bilgisayar satmak yerine, tasarımı çok şık dükkanlarda satılan bilgisayarları kullanıcılar keyifle seçiyorlar.

Dünya’daki 109 büyük Apple Store’ı, sadece Mayıs 2005 içinde 1 milyon kişi ziyaret etmiş. Sadece Mayıs ayı bazında, bir önceki yıla oranla Macintosh satışı % 100 artmış.

turk-internet.com : Bu Apple Store kavramını açar mısın?

Tansu Yeğen :
Apple bilgisayar’ın bizzat tasarladığı iki konsept var.
a. Apple Center
b. Apple Store
Store’lar daha büyük. Center ise 250 m²’ye kadar tasarlanıyor. Burada vurgulamamız gereken husus şu; Apple tasarıma önem veriyor. Ürünlerden, ambalajlarına ve oradan da bu dükkanlara yani sunuşa kadar hepsi merkezden tasarlanıyor. Ürünler nasıl tasarlanıyorsa, mağazalar da öyle tasarlanıyor. Burada dükkan açılacak yerin röleveleri, bölgenin yönetildiği Fransa’ya gidiyor. Oradan içine konacak her şey tasarlanarak çiziliyor ve 2-3 boyutlu hali geri gönderiliyor. Bu kadar büyük ziyaret potansiyeli taşıyan bu merkezleri buradan yeniden duyurmak istiyorum.

Bu mağazaları Türkiye’ye de getiriyoruz. Bunların ülkenin bilgisayar penetrasyonunu arttıracağına inanıyorum. Çünkü kişiler artık işten eve iş taşımıyor. Sadece notebook alıyor yanına. Dijital kameraya ve video çekimine karşı da büyük bir merak var. Bilgisayarla müzik ve film yapma meraklıları gittikçe artıyor. Mac’larla bunları işlemek son derece kolay ve üstün kaliteli. Oysa bunları şu anda mevcut olan Intel bazlı bilgisayarlarla yapmak zor.

Ben kendim denedim. İki değişik kart, iki DVD yazıcı, üç farklı yazılım ve 6-7 saat gerekiyor. İşin kötüsü, beş çalışmadan ikisi çöpe gidiyor. Sahiden çok çaba göstermek ve bıkmamak gerekiyor.Mac 499 $ olan bir bölümü ile hepsini yapıyor. Bu her yere takılabiliyor. Video montaj, müzik, dijital yaratma bununla mümkün. Foto albüm için şablonlar var. Mesela bebeğin resimleri, yazıcıdan çerçeve ile bütünleşik çıkıyor.

turk-internet.com: Türkiye’de ne zaman Apple Store göreceğiz? Bayi kanalı nasıl olacak?

Tansu Yeğen:
Önce üç tane Apple Center açıyoruz. Biz ilk dükkanı Eylül 2005’de Bağdat Caddesi / Caddebostan’da açacağız. Diğer iki tanesini iş ortaklarımız açıyor. Bir tanesi Altunizade’de olacak. İlk yıl 16 ve belki 20 iş ortağına açacağız. Şartları Kasım ayında açıklayacağız. Önce ne olup bittiğini kendimiz görmeliyiz. Çok ciddi talepler var. Ancak öncelik yıllardan bu yana iş ortağımız olan firmalarda. Bu konuya yıllardan bu yana inananlarla çalışmayı sürdüreceğiz. Apple Store daha sonra düşünülecek.

Bu operasyonun çok başarılı olacağını düşünüyoruz. Türkiye’deki PC penetrasyonunu arttıracağına inanıyoruz. Dijital yaşamı açacak. Bu Koç açısından da önemli bir yatırım.


Bu röportajın son bölümünü Tansu Yeğen: İş Ortaklarımızı Beş Yeni Kavram için Eğiteceğiz başlığı altında okuyabilirsiniz.
Yazan: Fusun S.Nebil      22 Temmuz 2005, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz