20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Tansu Yeğen: iPod Casting Geliyor - 2
Yazan: Fusun S.Nebil      21 Temmuz 2005, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Steve Jobs, Haziran başında yapılan “Geliştiriciler Konferansı”nda iki önemli açıklama yaptı. Bunlardan birisi iPod Casting, diğeri Intel’e geçiş. iPod Casting için, bir anlamda kişiye özel yayıncılık denilebilir. Intel’e geçiş ise, Apple-Macintosh bilgisayarlara performans anlamında çok şey katacak.

Bu röportajın ilk bölümünü Tansu Yeğen: iPod Satışları Arkasına mac Satışlarını Taktı başlığı altında okuyabilirsiniz.


Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen, Apple, açısından iki önemli değişikliğe işaret ediyor. Bu iki değişiklik, önümüzdeki dönem Apple bilgisayarların yayılmasını arttıracak gibi gözüküyor.

turk-internet.com : Jobs’un “Geliştiriciler Konferansı”nda yaptığı açıklamalar nelerdi?

Tansu Yeğen :
Önce hemen belirteyim, bu açıklamalar halen www.apple.com üzerinde video cast olarak izlenebiliyor.
Jobs, San Fransisco’da Haziran başındaki geliştiriciler konferansında iki önemli açıklama yaptı;

 1. iPod casting geliyor.

  8 bin kadar web sitesi bu sistemde. Türkiye’de henüz 1 ya da 2 Apple iPod casting sitesi var. Neler yapılıyor bu sitelerden? “Benim ilgilendiğim haberler nelerdir? Bu akşam hangi konserler var? Acaba hangi TV kanalında ne var? Hava durumu ne olacak?” gibi bana özel konuları, bilgisayara gece bağladığımız iPod kanalıyla alıp, kendi istediğimiz anda –mesela arabayla işe giderken-- ve görüntülü olarak takip edebiliyoruz. Dünyada, dediğim gibi 8 bin kadar iPod casting sitesi var ve bu sistemden 60 milyon kişi bilgi alıyor. Artık bunlara ait arama motorları da var (http://ipod.shop.com , http://ipod.cast.net)

  Bir senaryo olarak diyelim ki; Trabzonlu bir kişi, gece kendisi uyurken, iPod’unu bilgisayarına bağlıyor ve tüm Trabzon ile ilgili konuları bilgisayarına aktarıyor. Sabah arabasında giderken de bunları dinleyerek ve hatta görerek bilgi sahibi oluyor.

  Başka bir senaryo; turk-internet.com okuyucuları, eğer okumaya vakitleri yoksa, text-to-speech bölümüne üye olarak, sese çevrilmiş olarak turk-internet.com’u iPod’larına yükleyecekler ve sabah arabayla giderken dinleyebilecekler. Anlayacağınız “iPod casting”, kişiye özel yayın.

 2. Intel bazlı Apple bilgisayarlar geliyor.

  Apple’ların geçmişinde önemli adımlar şu şekilde

  • 10 yıl önce – 1994 yılında Power PC işlemcisine geçti
  • 5 yıl önce – 2001 Mart ayında mac OS V9.0’dan V.10’a geçti. (Mac OS X piyasaya sunuldu) 10’ncu versiyonla birlikte, işletim sistemi yapısında bir değişiklik oldu. Unix çekirdeği (Kernel) kullanılmaya başlandı.
  • Şimdi de Intel platformlarına geçiş kararı alındı.
   > Apple bilgisayarların Intel’e geçişinde iki neden var:

   a. Performans farkı

   Bir süre önce Apple yöneticileri, Power PC ve Intel işlemci üreticilerini davet ederek, önümüzdeki yıllara yönelik planlarını ve hangi işlemcileri çıkaracaklarını soruyor. Sonuç 2006’da çıkarılacak Power PC işlemci performansı 15 birimken, Intel işlemcinin performansı 70 birim. Apple, Mac kullanıcıları açısından performans çok önemli. Yaptıkları audio (ses) ya da video (görüntü) çalışmaları hep performans bazlı işlemler. Performans düşüklüğü tolere edilebilecek bir husus değil.

   b. Sıcaklık

   Diğer önemli konu sıcaklık. Power Mac ve iMac’ler G5 işlemci kullanır. Powerbook ya da iBook denilen laptoplarda da aynı işlemci var. Özellikle laptoplarda soğutma ve güç tüketimi problemi var. Intel bu sorunu aşmış durumda. Ancak bu konu, Intel için pozitif olduğu kadar IBM için negatif anlam taşımıyor. Çünkü Power işlemciler, son dönem hızla gelişen oyun pazarında kullanılıyor.

   turk-internet.com: Bir sürü rivayet yayıldı bu açıklamalardan sonra değil mi?

   Tansu Yeğen:
   Evet. Apple fiyatları düşecek ya da Dell’in işletim sistemini Mac kullanacak gibi. Bunlar rivayet. Bilgisayar fiyatları, bileşenleri ucuzlarsa ucuzlar tabi ki. Ama yukarıdaki açıklamalara yönelik bir fiyat düşüşü yok.

   turk-internet.com: Peki, eski işlemcilere göre hazırlanmış uygulamalar-yazılımlar açısından sorun olacak mı?

   Tansu Yeğen:
   Apple’ın Xcode 2.1 adında bir yazılım platformu var. Mac üzerinde çalıştırılacak uygulamalara soruyor; “Bunu mac üzerinde mi, Intel üzerinde mi çalıştıracaksın?” diye. Nasıl yapılacağına dair el kitabı da var. Intel üzerinde çalışacak diye seçim yapılırsa, programı kendi compile ediyor. Bazı ayarlamalar gerektiği de oluyor ama yine de % 100 uyumlu çalışıyor diyebiliriz.

   Apple’ın asıl başardığı konu “Rosette”. Intel platformlu mac alan bir kullanıcı, daha önceki işlemcili mac ile önceden satın aldığı tüm lisansları, Intel platformunda çalıştırmak için Rosette’yi kullanacak.

   Geliştiriciler konferasında Jobs bunun gösterisini de bizzat kendisi yaptı. Mac için geliştirilmiş yazılımlar, Intel bazlı makinede de sorunsuz çalışıyor. Geçiş çok iyi düşünülmüş durumda. Bu arada, 2007 ortasına kadar tüm Macintosh ürünlerinin geçişi tamamlanmış olacak.


   Röportajın devamını Tansu Yeğen: İlk Apple Center Eylül’de Caddebostan’da Açılıyor - 3 başlığı altında okuyabilirsiniz.
Yazan: Fusun S.Nebil      21 Temmuz 2005, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz