25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
T.Yeğen: iPod Satışları Arkasına mac'i Taktı
Yazan: Fusun S.Nebil      20 Temmuz 2005, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple, kişisel bilgisayar (PC) endüstrisinde farklı bir yere sahip. Hem yarattığı ürünlerin donanım ve yazılım olarak farklı çizgisi, hem de son yıllarda fırtına gibi yayılan iPod bu farklılığın oluşmasında etken. Türkiye’de yıllardan bu yana Bilkom tarafından temsil edilen Apple, Türkiye’deki ismini 14 Haziran itibariyle Apple IMC olarak değiştirdi. Şirketin yeni Genel Müdürü Tansu Yeğen ile hem bu değişikliği, hem Türkiye’deki yeni iş olanaklarını, hem de Apple dünyasını konuştuk.

Apple Bilgisayar dünyada son 2-3 yıldır iPod çılgınlığı ile konuşuluyorken, Haziran ayı içinde şirketin kurucularından Steve Jobs bir konferansta yaptığı “Apple artık Intel işlemci kullanacak” açıklaması ile gündeme daha bir oturdu. PC, yani kişisel bilgisayar sektöründe son 10 yıldır kar oranlarının çok düştüğü, üretici ve dağıtıcı firmaların zarar ettiği; PC işinin ilk üreticisi IBM’in bu bölümü Çin’li Lenovo’ya sattığı, diğer PC üreticilerinin de birleşeceklerinin konuşulduğu bugünlerde Jobs’ın bu açıklaması dikkatleri Apple üzerine çekti.

Üstelik Apple Türkiye cephesinde de değişiklikler var. 1980’li yıllarda bir Komili grup şirketi ve Apple Türkiye temsilcisi olarak kurulan Bilkom, 2001 yılında Koç Holding tarafından satın alınmıştı. Bilkom, tüm Apple ürünlerini sattığı gibi, popüler dokümantasyon yazılımları üreticisi Adobe’nin de Türkiye temsilciliğini yapıyordu. Ancak, 14 Haziran tarihinde yapılan açıklamanın ardından, dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadık bir müşteri kitlesine sahip ve özellikle masaüstü yayıncılık alanına hitap eden Apple ürünleri, 16 Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de IMC yetkisi dahilinde, Apple IMC Türkiye kimliği altında satılmaya başlandı.

Elbette bu gelişmeler Microsoft’un başarılı Genel Müdür Yardımcılarından Tansu Yeğen’in Bilkom’a transfer olmasıyla başlıyordu. İşte hem Apple, hem de Bilkom hem de potansiyel iş ortakları açısından büyük değişimler anlamına gelen bu gelişmeleri Tansu Yeğen ile konuştuk.

turk-internet.com: Apple IMC Türkiye ve Bilkom’daki gelişmelere gelmeden önce sormak istediğimiz başka bir soru var. Steve Jobs Haziran başında ilginç bir açıklama yaptı ve Apple’ın Intel işlemcilerle çalışmaya başlayacağını anlattı. Nasıl oldu bu, ya da neden oldu?

Tansu Yeğen :
Bu önemli değişimin anlamını verebilmek için önce Steve Jobs’tan bahsetmeliyim. Jobs ve Bosniak, 1976 yılında ilk Apple ürünü için birlikte çalışmışlardı. Ancak Jobs daha sonra -1985 yılında- Apple’dan ayrılmıştı.

Jobs bu ayrılık sırasında Next, Newton gibi başka ürünler çıkardı. Pixel stüdyolarında –bizim ülkemizde de gösterilen— Toy Story gibi filmleri ile para kazandı. Jobs, 1996 yılının sonlarında Next’i Apple’a satarak geri döndü. Döndüğünde de “Ben ayrıldıktan sonra, bu şirketin yöneticileri para zevkine düşüp Intel bazlı bilgisayarların geldiğini göremediler” açıklamasını yaptı.

Jobs, 2001 başlarında MP3 müzik çalar çılgınlığını gördüğünde, bu alana yatırım yapmak gerektiğini düşünüyordu. İki sektör, yani bilgisayar ve müzik endüstrileri birbirinin içine geçecek diye düşünüyor ve müzik endüstrisinden önemli bir adamı transfer ediyordu: Warner’dan Paul Vidich. Bu iki adam birlikte çalışarak iki ucu birleştirdiler ve iPod projesi önümüze böyle çıktı.

turk-internet.com: iPod ilginç bir alet. Demek ki arkasında bu tür bir gelişme var.

Tansu Yeğen:
Evet. Steve Jobs müzik ile insanları yakalayabileceğini görüyor. Zaten design (tasarım) merakı da var. Bilgisayarlar neden beyaz ya da farklı tasarımla yapılmıyor gibi şeyler düşünen bir adam..

Sonuçta ilginç bir şey oluyor. Tam da Jobs’un öngördüğü gibi, iPod’lar bir anda peşine bilgisayarları takmaya başlıyor. Rakam olarak vermek gerekirse; 2005 ilk 3 aya bakıldığında, iPod satışlarında bir önceki eşdöneme (2004 ilk 3 ay) nazaran 6 kat artış var. 2004 yılının tamamında 10 milyon iPod satılmış. Oysa bu yılın ilk 3 ayında rakam 5 milyon. 2005 sonunda toplam iPod satışının 16 milyon olması bekleniyor.

Ama asıl ilginç olan nedir biliyor musunuz? mac satışları da ilk 3 ayda % 43 artmış durumda. Oysa aynı dönemde Intel bazlı bilgisayarların satış artışı % 10 olmuş.

Özellikle ülkemizin şu ana dek kaçırdığı önemli bir fırsattı bu. iPod çılgınlığı henüz ülkemizde fazla yayılmadı. Çünkü ülkemizde, bütün dünyada açılmaya başlanan Apple Store’lar, henüz açılmadı. Bu tür mağazalarda her türlü aksesuar ve iPod’lar bulunuyor. Bu dükkanlara iPod almak için girenler, bilgisayar da alıyorlar. Mac satışlarındaki artışın nedeni ve benim “iPod arkasına mac’i de taktı” dememin nedeni bu.

turk-internet.com: Mac’in pazar payı normal PC’lerle karşılaştırılarak “düşük” diye nitelenir. Öyle mi?

Tansu Yeğen :
Açıklamak istediğim bir konu da bu. Bizim hedef kitlemiz farklı biliyorsunuz. Audio-Baskı-Video alanında çalışanlar Apple kullanırlar. Bu alanda pazar payımız çok yüksek. Hatta pazarın hemen hemen tamamı Apple. O zaman neden gidip bizi hedef kitlemiz olmayan bir alanda değerlendiriyorlar?

Yeni dönemde Apple Mac’lar, iPod ile birlikte Türkiye’de yükselecek. IDC’nin bir araştırması var. 2009 yılında Apple, tüm dünya’da % 5’in üstüne çıkacak.

Röportajın devamını Tansu Yeğen: iPod Casting Geliyor - 2 başlığı altında okuyabilirsiniz.
Yazan: Fusun S.Nebil      20 Temmuz 2005, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz