20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
iCan Yarışması’nda Görkemli Final
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      01 Temmuz 2005, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bilgisayar teknolojisini kullanarak bireysel yaratıcılığı ve yetenekleri ortaya çıkarma hedefiyle bu yıl beşincisi düzenlenen iCan Film, Müzik ve Tasarım Yarışması sonuçlandı. Üç kategoride 1,279 başvurunun yapıldığı yarışmada dereceye giren eserlerin sahipleri, Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen görkemli final gecesinde ödüllerini aldı.

Dünyaca ünlü caz ustası İlhan Erşahin ve DJ U.F.U.K’un özel performanslarıyla renklendirdiği iCan Film, Müzik ve Tasarım Yarışması’nın final gecesinin diğer sürprizi ise ABD ve Avrupa müzik listelerinde bir numaraya yükselen elektronik müziğin yeni yıldızı Juliet oldu. “Avalon” adlı ilk single çalışmasıyla Billboard Club Listesi’nde bir numaraya yerleşen Juliet, Avrupa Turnesi kapsamındaki ilk konserini İstanbul’da iCan Yarışması’nın ödül gecesinde verdi.

iCan jüri üyeleri ve sponsorları ile daha güçlü

iCan Yarışması final gecesine film kategorisi jüri üyeleri Meltem Cumbul, Çağan Irmak, Meral Okay, Ali Hakan, Sevin Okyay ve iCan 2004 film birincisi Mehmet Ercan; müzik kategorisi jüri üyeleri İlhan Erşahin, Koray Candemir, U.F.U.K, Ozan Çolakoğlu, Gökhan Kırdar ve iCan 2004 müzik birincisi Hikmet Hükümenoğlu; tasarım kategorisi jüri üyeleri Prof. Dr. Nükhet Güz, Prof. Dr. Emin Doğan Aydın, Yılmaz Erdoğan, Esra Tarhan Civelek ve Haluk Sicimoğlu ile seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Alanında lider kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen iCan Yarışması’na bu yıl ilk kez eklenen Tasarım kategorisi Pepsi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilirken, organizasyonun diğer sponsor firmaları Apple, Arçelik, Bilge Adam, EMI ve Garanti ÜNİBANK oldu. Yarışma’nın basın sponsorluklarını ise NTV, CNBC-e, NTVMSNBC ve Radikal gazetesi üstlendi. Öte yandan final öncesi iCan etkinliği çerçevesinde Apple teknolojileri ile donatılmış iCan TIR’ı Türkiye'nin 11 ilinde toplam 30 üniversiteyi ziyaret etti.

Tansu Yeğen: iCan ile gelen özgüven ve yaratıcılık

iCan Film, Müzik ve Tasarım Yarışması’nın ödül töreninde konuşma yapan Apple IMC Türkiye Genel Müdürü Tansu Yeğen, iCan Yarışması’nı düzenleyerek bireylerin yaratıcılıklarını ortaya koyarken gelişen bilgi teknolojilerinden olabildiğince yararlanmalarını hedeflediklerini söyledi. Eli fare tutan herkesin, sanat adına eserler yaratabildikleri iCan Yarışması’na geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 1,000’in üzerinde eser başvurusunun yapıldığını vurgulayan Yeğen, “İnanıyorum ki, teknolojinin yaşamın içine daha fazla katılması ile bu eserlerin sayısı katlanacak ve Türkiye kültür-sanat alanında kazanacağı yeni yeteneklerle gerek ülkemizde gerekse uluslararası platformlarda sesini daha çok duyuracaktır” dedi.

Yaşamın her alanında olduğu gibi sanat alanında da işe “yapabilirim” güveniyle başlamanın, başarıda anahtar rol oynadığını vurgulayan Yeğen, sözlerine şöyle devam etti:“ iCan, teknolojiyi kullanarak, amatörlerin de profesyonel tadda eserler yaratabileceğini gösteren bir platformdur. Bugün bireyler bilgisayarlarında bulunan onlarca enstrümanı ve efekti kullanarak müzik yapabiliyor, dijital video kamera ile çektikleri filmleri kurgulayabiliyor. Sen de katıl, teknolojiyi kullan, yeteneğini keşfet sloganıyla geleneksel olarak düzenlediğimiz iCan Yarışması’nda amacımız bilgisayar teknolojilerini kullanarak bireylerin yaratıcılıklarını sergilemelerini sağlamaktır.”

Ödüller sahiplerini buldu

iCan Yarışması’nı kazananlar, jüri değerlendirmesi ile belirlendi. Yarışmanın Film kategorisinde; Eda Sarıtaş “Pencereden” adlı filmiyle birinci, Ekrem Mülayim “M.T.M.E” adlı filmiyle ikinci, Sadi Celil Cengiz ise “Kayser Soze” adlı filmiyle üçüncü oldu. Müzik kategorisinde; Emin Yasin Vural birinci, Barış Onay ikinci, Ali Sural da üçüncülük ödülünü kazandı. Melih Kibar iCan Jüri Özel Ödülü’nü Cüneyt Çağlayan alırken, PEPSI Tasarım kategorisinde ise birinci Ervin Esen, ikinci Kayahan Kaya, üçüncü Orkun Kule oldu.

iCan Yarışması’nın Kazananları ve Ödülleri

Film Kategorisi:

  • Birincilik ödülünün sahibi Eda Sarıtaş; Apple’dan dünyanın en hızlı kişisel bilgisayarı Power Mac G5 2.5GHz DP, 23” Cinema Display, Final Cut Studio program seti ile BilgeAdam'dan Post Production veya 3D eğitimi,
  • İkincilik ödülünün sahibi Ekrem Mülayim; Apple’dan Power Mac G5 1.8GHz bilgisayar, 20” Cinema Display, Final Cut Pro 5 programı ile BilgeAdam'dan Grafik veya Web Tasarımı eğitimi,
  • Üçüncülük ödülünün sahibi Sadi Celil Cengiz; Apple’dan iMac G5 17” Combo bilgisayar, video düzenleme uygulaması Final Cut Express HD ile BilgeAdam'dan Grafik veya Web Tasarımı eğitimi kazandı.

Müzik Kategorisi:

  • Birincilik ödülünün sahibi Emin Yasin Vural; Apple’dan Power Mac G5 2.5 GHz DP, 23” Cinema Display ve dijital müzik programı Logic Pro 7, BilgeAdam'dan Post Production veya 3D eğitimi ile EMI tarafından maxi single CD üreterek pazara sunma hakkı,
  • İkincilik ödülünün sahibi Barış Onay; Apple’dan Power Mac G5, 20” Cinema Display, Logic Express, BilgeAdam'dan Grafik veya Web Tasarımı eğitimi,
  • Üçüncülük ödülünün sahibi Ali Sural; Apple’dan iMac G5 17” Combo, profesyonel müzik yapımları için Logic Express ile BilgeAdam'dan Grafik veya Web Tasarımı eğitimi kazandı.

Tasarım Kategorisi: (Powered by Pepsi)

  • Birincilik ödülünün sahibi Ervin Esen’in; teneke kutu tasarımı Pepsi tarafından limitli sayıda üretilerek piyasaya sunulacak. Pepsi’nin Londra’daki merkez ofisini ziyaret etme ve Pepsi İstanbul ofisinde bir ay süreyle staj yapma hakkı,
  • İkincilik ödülünün sahibi Kayahan Kaya; Pepsi’nin Londra’daki merkez ofisini ziyaret etme ve Pepsi İstanbul ofisinde bir ay süreyle staj yapma hakkı,
  • Üçüncülük ödülünün sahibi Orkun Kule; Pepsi İstanbul ofisinde bir ay süre ile staj yapma hakkı kazandı.

Halk oylaması ödülleri:

  • http://ican.bilkom.com.tr web sitesinde halk oylamasına katılarak, bilenler arasında yapılan çekilişte jürinin seçtiği birincileri bilenler ise Apple’dan 15 adet iPod shuffle ile Bilge Adam’dan 15 adet “Digital Lifestyle” eğitimi hediyesinin sahibi oldu.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      01 Temmuz 2005, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz