vBulletin tracker
23 Ekim 2017, Pazartesi   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Haberler
Bugünkü Tüm Haberler

Kaspersky Lab, Önce Güven Diyerek 'Global Şeffaflık Girişimi' Başlatıyor
"Küresel Şeffaflık Girişimi" Kaspersky Lab'ın, girişimini güvence altına almak ve ürünlerinin kurumsal misyonu boyunca hizmet ettiği bütünlüğü ve güvenilirliği sağlamak adına, müşterilerini siber tehditlerden koruma taahhüdünün bir parçası olarak dikkat çekiyor.
Kategori:Güvenlik - Tarih: 23 Ekim 2017, PazartesiHazine OTAŞ'ın Uzatma Talebine Olur Vermedi
Hazine, OTAŞ'ın borcunda Saudi Telecom'Un istediği uzatma talebini kabul etmedi. Hatırlanacağı üzere OTAŞ; Türk Telekom'un peşin ödemesini karşılamak için 2007 yılında kredi almış ve ödemediği bu krediyi 2013'de 4,75 milyar $'lık bir kredi ile yenilemişti. Ancak bu alınan ikinci kredinin de ödenemediği görülüyor. Saudi Telecom ise bankalar ile bu kredinin yeniden yapılandırılması müzakereleri sürdürüyor ama neredeyse 1 yıldan bu yana bu görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı görülüyor.
Kategori:Sabit Telekom Operatörleri - Tarih: 22 Ekim 2017, PazarMerkez Bankası Veri Sistemini Erişime Açtı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), "Elektronik Veri Dağıtım Sistemi"ni (EVDS) kullanıcıların hizmetine sundu. Kurlar, Faizler, Piyasa Verileri, Özelleştirme gibi 16 konu başlığı ile ekonomiye ışık tutan EVDS'de kullanıcılar 315 veri grubuna ve toplam 25 bin 153 zaman serisine erişebilecek. EVDS, kişiselleştirilebilen, saklanabilen ve paylaşılabilen dinamik rapor sayfalarıyla kullanıcılara etkileşimli bir veri platformu sunuyor.  
Kategori:eDevlet, Politik Partiler, Devlet, STK - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaTürk Telekom Kayserili Kadınlara Teknoloji Eğitimi Verdi
Türk Telekom’un “Şimdi Senin Zamanın” sloganıyla kadınlara yönelik başlattığı teknoloji seferberliğinin 19-20 Ekim tarihlerindeki durağı Kayseri oldu. Kayseri Yoğunburç Meydanı’nda yer alan Türk Telekom Gezici Eğitim Tırında gerçekleşen eğitimde kadınlar temel internet kullanımını öğrendi. Türk Telekom tarafından başlatılan teknoloji seferberliği projesinde ‘’Herkes için erişilebilir iletişim’’ vizyonu ile hayata geçirilen ‘İnternet’le Hayat Kolay’ projesiyle aynı vizyon çerçevesinde, bu kez özellikle kadınların teknoloji eğitimi alması hedefleniyor. Teknoloji seferberliği ile katılımcılar e-devlet başta olmak üzere, Skype ve Google Maps gibi uygulamaları nasıl kullanacaklarını da öğrenme fırsatı elde etti. Toplam 38 ilde kadınlara teknoloji eğitimi verilecek proje kapsamında hedef yaklaşık 3 ay içerisinde toplam 4 bin kadının bu eğitimlerden faydalanması.
Kategori:Sabit Telekom Operatörleri - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaHollanda'da Dünyanın 3 Boyutlu Yazıcı ile Oluşturulan İlk Köprüsü Açıldı
Dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan oluşturulan, güçlendirilmiş ve ön gerilmeli betonarme köprüsü Hollanda'nın Eindhoven şehrinde hizmete açıldı. Bisikletlilere hizmet edecek olan köprü, Gemert köyü çevresinde inşa edilen yeni yolun bir parçası ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde basıldı. Araştırmacıların, bu projede edindiği bilgi birikimi ile daha büyük beton yapıları tasarlayabilecek bilgiler edindikleri açıklandı [2].
Kategori:Baskı ve Görüntüleme Cihazları - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaTürkiye'nin Hala Bilişim Bakanı Yok Ama Birleşik Arap Emirlikleri 'Yapay Zeka' Bakanı Atadı
Dün açıklanan bakanlar kurulunda yeni bakanlıklar var. Mesela ülkenin (ve de dünyanın) ilk Yapay Zeka (AI) Bakanı olarak 27 yaşındaki Ömer Bin Sultan Al Olama atandı. BAE Başbakanı, Başkan Yardımcısı ve Dubai yöneticisi olan Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum yaptığı açıklamada "Yeni Hükümet bilgiyi geliştiren, bilim ve araştırma destekleyen bir hükümet olacak" dedi.
Kategori:eDevlet, Politik Partiler, Devlet, STK - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaGelirleri Düşmeye Devam Eden Telia Turkcell ve Megafon Hissesi Satıyor
Çeşitli ülkelerdeki yatırımları, düzenleyici sorunları ve soruşturmalarla boğuşan Telia bir süredir Türkiye dahil Avrasya'daki hisselerini satmaya uğraşıyor. Şirket, İskandinavya ve Baltık bölgesine odaklanma stratejisi çerçevesinde Turkcell ve MegaFon'daki hisselerinin satışına devam edecek.
Kategori:3G - 4G Operatörleri - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaSiber Güvenlik Sektörünün Yeni Çalışanı ‘ATAR'
Türkiye’nin lider teknoloji şirketi Atar Labs tarafından geliştirilmiş siber güvenlik platformu ATAR, akılcı yaklaşımı ile sektördeki siber güvenlik sorununa çözüm getiriyor ve sektördeki uzman açığını kapatıyor.
Kategori:Siber Saldırılar - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaÇin ile Fransa'dan Ortak Uydu Projesi
Çin-Fransa deniz uydusunun, 2018'in ikinci yarısında Çin'den Changzheng (Uzun Yürüyüş) adlı taşıyıcı roketle fırlatılacağı bildirildi. Çin Ulusal Uzaycılık İdaresi ve Fransa'nın Beijing Büyükelçisinin katılımıyla Beijing'de bugün gerçekleştirilen basın toplantısında söz konusu uydu projesiyle ilgili bilgi verildi.
Kategori:Uzay ve Uydu Sistemleri - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaDünya Devlerine MikroÇip Tasarlayan AnkaSys 5 Ülkeye İhracat Yapmayı Başardı
2013 yılında İnan Erdem ve Gökhan Işık tarafından kurulan ANKASYS, Türkiye’de eksikliği hissedilen tümleşik devre tasarım ve doğrulama alanında uzmanlık kazanmış durumda. Ülkemizdeki savunma sanayi şirketleri için de tasarım ve doğrulama hizmetleri verdiklerini ifade eden Gökhan Işık, “3.5 yıldır bu alanda ihracat da yapıyoruz. ABD, Almanya, Belçika, İsviçre ve İrlanda’daki şirketler için tasarım yaptık. Bu firmaların birçok projesinde çeşitli görevler aldık/alıyoruz. Bu projeler vesilesiyle hem teknik tecrübemiz artıyor hem de küresel pazarlarda rekabet edebilecek bir şirkete doğru adım adım ilerliyoruz” diyor.
Kategori:Islemci - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaE-Tugra, Türkiye’nin İlk ve Tek Milli SSL Sertifikasını Üretti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’nın yetkilendirdiği 4 elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından biri olan E-Tugra EBG A.Ş., güvenli e-imza üretimiyle yetinmedi, ürettiği SSL sertifikasıyla dünya devlerine ait tarayıcılarda güvenilir sertifika otoritesi olarak tanınan ilk ve tek Türk markası oldu.
Kategori:e-Şirket, E-M İmza / E-Fatura / e-Şirket - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaSertrans Logistics, 'Büyük Veri' ile Yönetmeye Başladı
Endüstri 4.0 vizyonuyla Ar-Ge departmanı kuran ve dijitalleşme sürecine hız verdiğini açıklayan Sertrans Logistics, bir yandan uzun vadeli projeler geliştirirken bir yandan da inovatif çözümlerle sektöre öncülük yapıyor. Sertrans Logistics, son olarak sektöründe ilk kez uygulanan dorse takip sistemini geliştirerek Big Data yönetimine geçti. Dorse ve çekiciyle ilgili pek çok veriyi online işleyen entegre sistem ile müşteri memnuniyeti en üst seviyeye çıkartıldı.
Kategori:Büyük Veri, Veri Depolama & İş Sürekliliği - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaSTM ve Turkcell Sanayide Dijital Dönüşüm İşbirliği İmzaladı
Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden STM ve Turkcell, Türk Sanayisi’nin verimliliğini ve rekabetçiliğini artırmak için “Dijital Dönüşüm Platformu” kurdular. Platform iki yerli şirketin sahip olduğu ve milli imkanlar ile geliştirilen teknolojileri sayesinde "akıllı fabrika, ulaşım ve enerji çözümleri, büyük veri analitiği, endüstri 4.0, nesnelerin interneti (IoT) ve siber güvenlik" konularında Türk sanayi kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerine katkıda bulunacak.
Kategori:CDO - Digital Dönüşüm - Tarih: 20 Ekim 2017, CumaGirişimciler Başakşehir Living Lab’te Yarıştı
Başakşehir Living Lab’te düzenlenen 5. Girişimci Günü, girişimci ve yatırımcıları aynı çatı altında bir araya getirdi. Etkinlikte girişimciler proje ve ürünlerini yatırımcı ve danışmanlara anlattı. Başkan Kartoğlu, gençleri ve çalışmalarını önemsediklerini belirterek, “Genç beyinlere, projelere ihtiyacımız var. Bunları gerçekleştirirsek katma değer üretmiş ve istediğimiz hedeflere ulaşmış oluruz” dedi. Yarışmanın sonunda eski halılardan otomobil tamponu üreten proje 1.’lik ödülüne layık görülürken, 2. Healerbit ve 3. Roan projesi oldu.
Kategori:Hızlandırıcılar, Melek Yatırımcı, Risk Sermayesi - Tarih: 19 Ekim 2017, PerşembeSigortacılık Şirketleri Dijitalleşme Sürecinde Hangi Alanlara Odaklanıyor?
Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketleri EY, “Dijital Sigortacılık Vizyonu” raporunun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; dijitalleşme sürecindeki sigortacılık şirketleri özellikle siber güvenlik risklerinin önlenmesi, kişisel verilerin korunması ve otomasyon alanlarına yatırım yapıyor. Raporda ayrıca yeni teknolojilerin beraberinde getirdiği bilgi işlem hızının, hizmet ve ürünlerin kişiye özel tasarlanmasına daha fazla imkân tanıyacağı belirtiliyor.
Kategori:CDO - Digital Dönüşüm - Tarih: 19 Ekim 2017, PerşembeTürk Telekom ve GE Dijital, Endüstri 4.0 İçin İşbirliği İmzaladı
Türk Telekom ve GE Dijital, şirketlerin dijitalleşme seviyelerini tespit etmek ve dijital dönüşümleri için en kısa sürede en yüksek değeri sağlayabilecekleri stratejileri ve yol haritalarını belirleyebilecekleri gelişmiş teknolojik çözümler sunmak üzere ortak servisler sağlayacak.
Kategori:CDO - Digital Dönüşüm - Tarih: 19 Ekim 2017, PerşembeTürk Hava Yolları Business Sınıfı için 'Istanbul Bosphorus Experience' Programı Duyurdu
Global marka bu kez de, business sınıfı yolcuları için “Istanbul Bosphorus Experience” (İstanbul Boğazı Deneyimi) uygulamasını başlatıyor.
Kategori:Ulaşım - Havacılık - Tarih: 19 Ekim 2017, PerşembeTaraftarın Yarısının Derbideki Favorisi Galatasaray
Misli.com’un açıkladığı derbi bahis verilerine göre, kuponlarında derbiye yer veren taraftarların yüzde 50’si Galatasaray, yüzde 20’si Fenerbahçe galibiyetine oynadı. Galatasaray taraftarlarının yüzde 78’i, Fenerbahçelilerin ise yüzde 56’sı derbide takımlarından galibiyet bekliyor. Şampiyonluk bahsinde ise Galatasaray yüzde 69’la açık ara önde bulunuyor.
Kategori:Digital Oyun - Tarih: 19 Ekim 2017, PerşembeSağlık Sektöründe Big Bang 'Etki'si Yaratacak Girişimler
Dünyada girişimcilere en fazla kaynak sağlayan ilk üç girişimcilik yarışması arasında yer alan Big Bang Startup Challenge’ta 10 bini aşkın başvuru arasından sıyrılarak yarı finale kalmaya hak kazanan AxolotlBio, DAPGenomics, Healerbit, Physhome, Sugar Colors, Tion Ar-Ge ve Virasoft sağlık sektörünü etkileyecek fikirleriyle dikkat çekiyorlar. Kalp beyin hastalıklarından, kanser ve diyabette farklı alanlarda tanı ve tedavi yöntemleri geliştiren, yapay doku ve organ üretebilen, anne sütü kalitesini belirleyen ve ayak sağlığını korumak için kişiye özel ortopedik ayakkabı tabanı yapmayı sağlayan bu girişimlerin, alanında ses getirmesi bekleniyor.
Kategori:Hızlandırıcılar, Melek Yatırımcı, Risk Sermayesi - Tarih: 19 Ekim 2017, PerşembeTETSOFT Türk Yazılım İhracat Heyeti ABD’ye Çıkarma Yaptı
Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (Turkish Electro Technology-TET), yazılım ve bilişim sektörlerinde yatırım görüşmeleri yapmak, ABD’de işbirlikleri oluşturarak bu ekosisteme sunabileceği çözüm önerilerini görüşmek amacıyla ABD’nin Los Angeles/Kaliforniya ve Las Vegas/Nevada şehirlerine ziyaret gerçekleştirdi.
Kategori:Yazılımlar - Tarih: 19 Ekim 2017, Perşembeturk-internet.com'a son bir hafta boyunca girilen haberleri gün gün izlemek ve okumak için buraya tıklayabilirsiniz.