vBulletin tracker
23 Ocak 2018, Salı   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Haberler
Bugünkü Tüm Haberler

Türk Telekom Hisseleri Beklendiği Gibi Bankalara Geçiyor
Yıllardır sürümcemede kalan Türk Telekom hisseleri konusunda sonunda bir gelişme var. Türk Telekom’un % 55’ine sahip Otaş’a kredi veren ve geri alamayan 3 Türk bankasının Ulaştırma Bakanlığı ile anlaştığı ve sürecin hukukileştirilmesine karar verildiği bildiriliyor. Bundan sonrasının ne olacağını --yani bankaların bu hisseleri ne yapacağını-- hep birlikte göreceğiz.
Kategori:Sabit Telekom Operatörleri - Tarih: 23 Ocak 2018, SalıHâla ve ısrarla en çok bu şifreyi kullanıyoruz: 123456
Şifreler – parolalar, siber güvenlikteki en temel korunma önlemlerinin başında geliyor. Ancak bilgisayar kullanıcılarının bu konudaki karnesi hayli zayıf görünüyor. 2017 yılı boyunca beş milyondan fazla şifrenin siber korsanlar tarafından ele geçirildiğini bildiren global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, geride bıraktığımız yılın en kötü şifrelerini sıraladı. ESET, “Bu şifreleri kullanmaktan vazgeçin” uyarısında bulundu.
Kategori:Kişisel Gizlilik ve Kimlik Tanıma - Tarih: 23 Ocak 2018, SalıTRT, Son 10 Yılda 3.455 Dış Yapım Satın Almış, Ödenen Paralar Açıklanmamış
Biliyorsunuz hep konuştuğumuz konulardan birisi, son olarak cep telefonlarının da içine katıldığı "bandrol" hikayesi. Yani çoğu kişinin hiç izlemediği TRT'ye adeta "haraç" ödeniyor. Peki bu paralar nasıl harcanıyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu konuda bir soru önergesi vermiş. Önergeye cevaben iç ve dış yapım adetleri verilmiş ama halktan toplanan bandrol paralarının ne kadarının bu anlamsız programlara verildiği konusunda bir bilgi verilmekten kaçınılmış.
Kategori:TV Cihazları - Streaming Media - Tarih: 23 Ocak 2018, SalıYazılımcının Tercihi; Ofis Uygulamasında Google, Toplantıda Skype
Crossover yayınladığı küresel araştırma ile uzaktan çalışma modelini benimseyen yazılımcıların kullanmayı tercih ettiği uygulamaları belirledi. Araştırmada yazılımcıların yoğunlukla kullandığı toplantı, e posta ve ofis araçlarında tercihlerinin Google ve Microsoft ürünleri olduğu görüldü.
Kategori:Insan Kaynakları - Tarih: 23 Ocak 2018, SalıNetflix Araştırması: Sadece Evde Değil, Dışarıdayken de Dizi ve Film İzliyoruz!
Netflix’in yeni araştırmasına göre, dizi ve film izleme alışkanlığı dört duvarı aşıp sokaklara, kafelere, toplu taşıma araçlarına taştı. Türkiye’deki Netflix kullanıcıları en çok otobüs yolculuğu sırasında film ve dizi izlerken, bu sırada çoğu kendi kendine kahkaha atmaktan çekinmiyor, kimi de ekrana kilitlenip ineceği durağı kaçırıyor.
Kategori:Video Servisleri - Web TV - Tarih: 23 Ocak 2018, Salı2017'de Konutta En Çok Aranan 5 İlçe; Ankara ve İstanbul'dan
2017 yılındaki toplam konut satışı % 5,1 artışla 1.409.314 adet ile kapanırken, yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet ise kendi verileri üzerinden 2017 yılının tamamında sektördeki talep, yatırım ve demografik eğilimleri ortaya koyduğu son analizi kamuoyuyla paylaştı.
Kategori:Online Satış Acentaları - Tarih: 23 Ocak 2018, Salıİzmir Körfezi Geçiş Otobanı Tartışmaları Büyüyor
İzmir Körfezi Geçiş Otobanı ile ilgili tartışmalar büyüyor. Doğa Derneği, EGEÇEP, TMMOB ve 85 kişi İzmir Körfezi’ne yapılması planlanan otoban bağlantılı köprü projesine dava açarak çevresel etki değerlendirme raporu “olumlu” kararının iptalini istemişti. Kamu kuruluşları, akademisyenler ve sivil toplum uzmanlarının 35 yıldır izlediği Gediz Deltası’nda geçtiğimiz sene yaklaşık 20 bin çift allı turna (flamingo) kuluçkaya yatmış, Doğa Derneği deltada üreyen all turnaların önemli bir kısmının köprü yapılması planlanan bölgede beslendiğini ve alanın UNESCO Dünya Doğa Mirası kriterlerinin tamamını sağladığını ortaya koymuştu.
Kategori:Enerji Tasarrufu ve Çevre - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiPeryön'e Göre Ücret Artışları % 8-9 Aralığında
Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) düzenlediği ve Korn Ferry Hay Group Türkiye’nin sonuçlarını yorumladığı 2018 Ücret Artışı Araştırması’na göre kurumlar 2018 ücret artış bütçelerini yüzde 8 ila 9 arasında belirlemiş durumda. Araştırmaya göre katılımcı şirketlerin yüzde 45’i bu yıl çalışanlarına sunduğu ikramiye ve prim konusunda bir değişikliğe gitmeyecek. Yan haklar konusunda da kısıtlamalar olacak.
Kategori:Insan Kaynakları - Tarih: 22 Ocak 2018, Pazartesi2017'de Yaratılan Gelirin % 82'sini, En Zengin % 1'i Kazandı, 3,7 Milyar Kişi Hiç Para Kazanamadı
Oxfam International İcra Direktörü Winnie Byanyima, "Milyarder patlaması gelişen bir ekonominin işareti değil, başarısız bir ekonomik sistemin belirtisi. Giysilerimi hazırlayan, telefonlarımızı bir araya getiren ve yiyeceklerimizi yetiştiren insanlar, ucuz malların istikrarlı bir şekilde tedarikini sağlamak için istismar ediliyor ve şirketlerin ve milyarder yatırımcıların kârlarını artırıyor "dedi.
Kategori:Finans - Ekonomi - Şirketler - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiOrtadoğu'yu Finansal Hizmetlerde Teknoloji Üssüne Dönüştürmeyi Hedefleyen Anlaşma İmzalandı
Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş birliği anlaşmasını imzaladı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük FinTek merkezinin 2018’de faaliyete geçmesini öngören anlaşma kapsamında, Bahreyn’de yeni bir Amazon Web Servisleri (AWS) Bölgesinin kurulması, bölgede ulusal e-cüzdan uygulamalarının hayata geçirilmesi ve blok zinciri yatırımlarının desteklenmesi hedefleniyor.
Kategori:Finans - Ekonomi - Şirketler - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiYandex Navigasyon Şimdi de Özel Şoför Hizmeti Başlattı
Yandex Navigasyon, kullanıcılarına fayda sağlayacak bir yeniliğe daha imza atıyor. Yandex Navigasyon kullanıcıları artık araçları için saatlik özel şoför hizmetini de Yandex Navigasyon uygulaması üzerinden alabilecekler. Kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak bu yeni özellik, 7 gün 24 saat kullanıcıların elinin altında olacak. Yandex Navigasyon, saatlik özel şoför hizmeti için Alfred Concierge ile iş birliği yaptı.
Kategori:Coğrafi Sistemler - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiSTM : İyiler ve Kötüler Arasındaki Mücadelede Yapay Zeka Daha Fazla Kullanılacak
2017, Siber güvenlik alanında fidye yazılımlarda gözle görülür bir artışın olduğu ve başta Wannacry, NotPetya, Expetr, Retefe, Bad Rabbit vb. saldırıların dünya genelinde ses getirdiği bir yıl oldu. Fidye yazılımların yanı sıra, yıl içerisinde bankacılık sistemlerine ve mobil uygulamalara yönelik saldırılar da artış gösterdi. Ayrıca meydana gelen hem hacimli hem de önemli veri sızıntıları, bu tür saldırıların da hız kesmeden devam edeceğinin işaretini verdi.
Kategori:Yapay Zeka (AI - Artificial Intelligence) - Tarih: 22 Ocak 2018, Pazartesiİzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde, Dijital Oyun ve Tasarım Kuluçkası Açılıyor
İzmir’in ilk Dijital Oyun ve Tasarım Kuluçkası, Netmarble Türkiye sponsorluğunda Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi – DEPARK’ta 24 Ocak 2018 tarihinde açılıyor. Açılış töreni Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Çelik ve Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek tarafından yapılacak.
Kategori:Digital Oyun - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiBIC Angels ve Techstars Metro Accelerator İşbirliği Yapıyor
Melek yatırım ağlarından BIC Angels, uluslararası işbirlikleri ile global potansiyeli bulunan girişimlere Avrupa’nın en büyük ekosistemlerinden Berlin’in kapılarını açmaya devam ediyor. Techstars Metro Accelerator işbirliğinde perakendenin geleceğine yön verebilecek yenilikçigirişimleri mercek altına alan BIC Angels, başarılı girişimlerin Berlin’de gelişimine katkıda bulunuyor.
Kategori:Hızlandırıcılar, Melek Yatırımcı, Risk Sermayesi - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiÇin'de Hidrojen Kenti İnşa Edilecek
Orta Çin’deki Hubei Eyaletinin başkenti Wuhan, kentin kalkınma planına göre, hidrojen enerjisi endüstrisini geliştirerek kendisini "hidrojen kenti" haline getirecek. Şehir, önümüzdeki yıllarda, hidrojen üretimi, depolaması ve taşınması için çekirdek teknolojinin araştırılması ve geliştirilmesi ile hidrojen altyapısının iyileştirilmesi için var gücüyle çalışıyor. Plana göre Wuhan’a bir hidrojen enerji endüstrisi parkının inşa edilmesi ve kentte 100'den fazla yakıt hücreli otomobil üreticisi ve ilgili işletmelerin bir araya gelmesi bekleniyor.
Kategori:Enerji Tasarrufu ve Çevre - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiÇin'de Online Yemek Siparişi Yükseliyor
Çin'de başlıca internet yemek siparişi sitesi olan Meituan Waimai tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2017 yılında Çin'deki kapıya yemek servisi sektörünün büyüklüğü 204 milyar 600 milyon yuana (31,9 milyar ABD Doları) ulaştı. Bu sayı önceki yıla oranla yüzde 23 arttı.
Kategori:Online Satış Acentaları - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiTABA - AmCham ve GOSB yeni bir işbirliğine imza attı
Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA -AmCham) ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) araasında yapılan işbirliği kapsamında GOSB şirketleri ABD ve tüm dünyadaki AmCham’lar pazarına açılacak. TABA - AmCham Başkanı Ali Osman Akat “Yaptığımız görüşmeler sonucu ABD pazarında 3 eyalet bize her türlü desteği vermeye hazır” dedi.
Kategori:Finans - Ekonomi - Şirketler - Tarih: 22 Ocak 2018, PazartesiMilli e-Posta ve Mesajlaşma Sistemi Sonunda Gelecek mi?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı geçen yıl başında "yerli" ve "milli" posta sistemi üzerinde çalışıldığını duyurmuştu [1]. Ağustos ayında yaptığı bir başka açıklamada ise tarih olarak "2018 sonuna kadar" bilgisi vermişti. Şimdi 2018 yatırım programı içinde 1 milyon TL olarak bütçelendiği ve 2019 yılında da yeniden 1 milyon TL harcanacağı görülüyor. Yani yerli posta sistemi 2 milyon TL'ye mal olacak.
Kategori:Mail, Phishing ve Spam - Tarih: 22 Ocak 2018, Pazartesi2017'de Vodafone Neler Yaptı? turk-internet.com Okuyucuları En Çok Hangi Haberleri Okudu?
Vodafone Türkiye 2017 yılını bir hayli hareketli ve başarılı geçirmiş gözüküyor. Yıllardır Turkcell'in önde olduğunu gördüğümüz bu alanda önemli atılımlar yaptığı ve yeni teknolojiler denediği görülüyor. Bunun sonucunda da kapsama alanı ve aktif 4.5 G abone sayısında öne geçtikleri anlaşılıyor. Ama sosyal sorumluluk projelerinde de öndeydiler.
Kategori:3G - 4G Operatörleri - Tarih: 19 Ocak 2018, Cuma2018 Ethereum ve Altcoinler Yılı mı Olur?
Balondu, patladı, patlayacak.. Derken bu hafta —özellikle çarşamba günü— kripto para endüstrisinde —başta Bitcoin olmak üzere Riplle dışındaki tüm diğer paralarda— büyük düşmeler meydana geldi. Bitcoin fiyatına bakıldığında, aralığa nazaran % 50 değer kaybı sözkonusu. Peki sonra ne olacak?
Kategori:Yeni Ödeme Yöntemleri, e-Para / Yeni Ekonomi - Tarih: 19 Ocak 2018, Cumaturk-internet.com'a son bir hafta boyunca girilen haberleri gün gün izlemek ve okumak için buraya tıklayabilirsiniz.